Najlepsze domy w Polsce: Dom Przekątny na Ruptawie
Dom Przekątny, który stanął na Ruptawie w granicach Jastrzębia-Zdroju, został zaprojektowany przez pracownię Goik Architects. Miał odpowiadać na potrzeby dojrzałej pary, która chciała, by jego przestrzeń była miejscem rodzinnych spotkań, wspólnie spędzanego czasu oraz tłem dla otaczającego krajobrazu. Działka, na której powstał, to południowo-zachodni, zielony stok zakończony ścianą lasu. Architektka Agata Goik uwzględniła główne atuty działki i zaprojektowała dom tak, aby tworzył jedność z otaczającą go naturą.
W powściągliwej architekturze Domu Przekątnego można dostrzec cechy, które są najważniejsze dla mieszkańców – maksymalne otwarcie na przyrodę, dopasowanie do otaczającego krajobrazu i szacunek do prywatności.
Poprzez swoją prostotę, korespondencje między wnętrzem a zewnętrzem oraz niespodziewane szczeliny widokowe stworzone przez bryły architektura nie tylko spełnia oczekiwania mieszkańców, ale ma też ma swój własny, niepowtarzalny charakter.
Dom Przekątny składa się z dwóch budynków: mieszkalnego i gospodarczego. Pierwszy został ukształtowany na rzucie dwóch jednakowych prostokątów. Drugi odsunięto od głównej zabudowy w stronę ulicy, dzięki czemu między bryłami powstały szczeliny widokowe.
Dzięki rozsunięciu budynków odgrodzono część mieszkalną od ulicy, lepiej doświetlono reprezentacyjną strefę domu i stworzono więcej osi widokowych.
Segmenty budynku mieszkalnego obrócono względem siebie. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedłużono część reprezentacyjną o widokowy taras zewnętrzny. Ostatnim krokiem do uzyskania osi widokowych w każdej części domu było wprowadzenie ich na poddaszu. Stało się to możliwe dzięki utworzeniu kalenicy po przekątnej bryły budynku.
Aby zapewnić mieszkańcom poczucie prywatności w domu, który znajduje się w bliskim sąsiedztwie drogi, architektka stworzyła naturalną granicę z brył budynków.
Za pomocą północnej, wschodniej i zachodniej pełnej ściany domu stworzyła rodzaj muru dającego rodzinie bezpieczną przestrzeń, otwartą tylko na naturę.
Kontekst otoczenia wymagał, aby Dom Przekątny łączył nowoczesność z tradycją. Pracownia Goik Architects połączyła więc tradycyjne materiały z nowoczesnymi, np. drewno z betonem. Pionowe przegrody budynków zostały wykończone białym tynkiem. Kontrastują z nimi ciemne, poziome elementy oraz stolarka.
Prostotę brył uzupełniają drewniane elementy małej architektury, które dodają budynkom swojskości.
Od frontu architektura sprawia wrażenie zachowawczej i zamkniętej, natomiast od strony lasu tworzy luźną kompozycję wyłaniających się z ziemi ostrosłupów. Forma Domu Przekątnego zmienia się w zależności od tego, z jakiego punktu patrzymy na całe założenie.
Źródło: Goikarchitects.com
Opracowanie: AB