The World Tragedy Map – smutna prawda o postrzeganiu tragedii w różnych częściach świata
Po pierwszym spojrzeniu na tę mapę i oznaczenia, które mówią, czego dotyczą kolory w legendzie, można łatwo powiązać je z tragediami, które rozgrywały się w Puszczy Amazońskiej oraz pożarami w innych częściach świata – na Syberii, w Afryce Subsaharyjskiej i na Borneo w Indonezji.
Jednak aby móc pomyśleć w ten sposób, trzeba mieć wiedzę wykraczającą poza to, czego można dowiedzieć się z mediów głównego nurtu, w których takie informacje są najczęściej pomijane na rzecz wiadomości z krajów z bogatszych rejonów świata.
Gdy jednak ma się tę dodatkową wiedzę, nasuwa się wniosek, że aby informacja o tragicznych wydarzeniach w krajach biednego południa przedostała się do mediów, wśród ofiar musi znaleźć się choć jedna osoba będąca obywatelem kraju z pola w czerwonym kolorze. Choć poziom emocji nigdy nie będzie tak wysoki jak wtedy, kiedy mówi się o zdarzeniach mających miejsce na terenach bogatej północy.
Z tego też powodu media zwykle milczą o tragediach dziejących się w krajach afrykańskich, gdzie podczas zamachu ginie kilkaset osób, a zdecydowanie częściej i dobitniej nagłaśniają informacje o strzelaninach w Europie lub Stanach, gdzie ofiar jest kilka. Jaki jest tego efekt? Z czasem stajemy się bardziej znieczuleni na dramaty dotyczące uchodźców czy sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Stajemy się coraz bardziej obojętni i w efekcie za większą tragedię jesteśmy w stanie uznać pożar pięknej paryskiej katedry z XII wieku niż zielonych płuc świata, nawet jeśli pierwsza dotyczy budynku, a druga życia ludzi i zwierząt.
Jak więc stać się mniejszym ignorantem, nie spędzając jednocześnie kilku godzin na przekopywaniu się przez wartościowe materiały? Korzystając na przykład z wiedzy przygotowywanej przez ludzi znających się na temacie, którzy poświęcają swój czas na przekopywanie tych źródeł za nas.
Jednym z wartych polecenia miejsc jest konto Dział Zagraniczny, prowadzone przez dziennikarza Macieja Okraszewskiego, gdzie codziennie pojawiają się bardzo przystępnie opowiedziane instastory o sytuacji w Ameryce Południowej, Afryce, Indiach czy Indonezji.
Autor tworzy także podcast.
Tekst: Anna Opas