We Wrocławiu powstają parki kieszonkowe. Co to takiego?

Miasto zostanie zasilone niebagatelną kwotą 12 mln zł na zazielenienie miasta.
.get_the_title().

Wrocław wśród laureatów prestiżowego projektu 'Horizon 2020′. Projekt polega na łagodzeniu skutków ekstremalnych zjawisk meteorologicznych przez wprowadzanie zielonych stref np. parków kieszonkowych, czyli małych, pomysłowo zazielenionych obszarów w zakamarkach miejskich. Konkurs na dofinansowanie zazieleniania nie był łatwy, wzięło w nim udział 45 projektów z całej Europy, a ostatecznie dofinansowanie otrzymały tylko 4 zwycięskie projekty. To wielki sukces, że Wrocław znalazł się wśród nich i otrzyma 12 mln zł na realizacje projektu.

Dzielnicą, która będzie główną areną nowatorskiego zazieleniania będzie Ołbin. Ulice Daszyńskiego i Prusa mają stać się 'zielonymi ulicami’, a w ich okolicach mają powstać parki kieszonkowe z zielonymi ścianami.

Do pomocy przy tworzeniu parków kieszonkowych mają zostać zaproszeni mieszkańcy Ołbina. Trzeba przyznać, że jak na razie zaangażowali się bardzo aktywnie bo zaproponowali aż 129 możliwych lokalizacji. Ostatecznie zdecydowano się na 7 miejsc na parki kieszonkowe oraz wyznaczono trasę, która ma stać się zieloną ulicą.

Mieszkańcy mają również brać czynny udział w projektowaniu mikrozieleni.

Organizują się już grupy projektowe składające się z architektów krajobrazu, urbanistów, naukowców środowiska, socjologów i co najważniejsze – mieszkańców. Pomysłodawcom projekty chodzi o to, aby w efekcie mieszkańcy aktywnie i odpowiedzialnie opiekowali się powstałą zielenią, dbali o nią i czuli się jej współtwórcami.

SURPRISE