Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Nareszcie. Pierwszy europejski kraj zakazał płacić mężczyznom więcej niż kobietom za tę samą pracę

Islandia to pierwszy kraj na świecie, w którym obowiązuje takie prawo.
.get_the_title().

1 stycznia 2018 roku na Islandii weszło w życie nowe prawo – mężczyźni nie mogą otrzymywać wyższego wynagrodzenia niż kobiety za wykonywanie tej samej pracy. Islandia stała się tym samem pierwszym na świecie krajem, w którym obowiązuje tego typu ustawodawstwo.

Nowe prawo jest proste: każda firma, zatrudniająca więcej niż 25 pracowników, jest prawnie zobowiązana do tego, aby posiadać dowód na to, że traktuje równo pod względem płacy kobiety i mężczyzn. Wszystkie przedsiębiorstwa co trzy lata będą musiały ubiegać się o certyfikat potwierdzający przestrzeganie ustanowionych zasad. Tym, które nie będą postępować zgodnie z nowo uchwalonym prawem, grozi kara finansowa.

Katrín Jakobsdóttir, premier Islandii od 30 listopada 2017

Przepisy, które właśnie weszły w życie na Islandii, to kolejny, duży krok na drodze do osiągnięcia społeczeństwa wolnego od dyskryminacji ze względu na płeć – celu, który władze Islandii starają się zrealizować już od kilkudziesięciu lat. Jak dotychczas, radzą sobie całkiem nieźle. Ten nordycki kraj od 9 lat jest liderem globalnego rankingu Światowego Forum Ekonomicznego dotyczącego równości płci.

Stosunek zarobków kobiet do płac mężczyzn wzrosła w ciągu ostatniej dekady z 80 do 90 procent.

Równość kobiet i mężczyzn widać także na arenie politycznej – politycy zasiadający w islandzkim parlamencie to w niemal 50 proc. przedstawicielki płci żeńskiej.

Rząd Islandii zapowiada całkowitą równość płac kobiet i mężczyzn do 2022 roku. Nowe prawo cieszy się szerokim poparciem nie tylko w parlamencie, ale i w społeczeństwie. Islandzkie władze zdają sobie sprawę z tego, że w kraju, który zamieszkuje nieco ponad 330 tys. obywateli, żaden talent – niezależnie od płci – nie może zostać zmarnowany. Nowymi przepisami dają wyraz przekonaniu, że kobiety i mężczyźni powinni cieszyć się równością w miejscu pracy, nie tylko pod względem płacy, ale też możliwości rozwoju.

Źródło: Fast Company, Huffington Post, Quartz

FUTOPIA