5 powodów, dla których warto mieć ogród wertykalny w domu lub biurze

Ogrody wertykalne coraz częściej pojawiają się zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i biurowych. Ich zaletą nie są jednak tylko walory estetyczne.
.get_the_title().

Ogród wertykalny to jeden z trendów, który staje się coraz popularniejszy w świecie aranżacji wnętrz. Zielone ściany spotyka się już coraz częściej w przestrzeniach prywatnych, gdzie spełniają głównie funkcje dekoracyjne. Wielu zastanawia się jednak, czy wysiłek związany z instalacją i pielęgnacją wertykalnego ogrodu wart jest zachodu, jeżeli służyć ma on jedynie jako ozdoba wnętrz? Sceptyków z pewnością ucieszy fakt, iż za zieloną ścianą kryje się o wiele więcej niż tylko walory estetyczne. Wszystkie zalety ogrodów wertykalnych we wnętrzach odkrywa przed nami studio medytacji MNDFL z Nowego Jorku, w którym właśnie ten element aranżacji wnętrz odpowiada za pozytywny wpływ na ludzkie ciało i umysł. Na czym zatem polega fenomen ogrodów wertykalnych we wnętrzach?

1. Wyciszają przestrzeń

Rośliny na ścianach przenoszą izolację akustyczną na nowy poziom. Wykorzystane do stworzenia ogrodu wertykalnego doskonale blokują hałas z zewnątrz – badania dowodzą, że ściana wykonana z zieleni jest w stanie zablokować nawet 70 proc. dźwięków dochodzących z zewnątrz.

2. Oczyszczają powietrze

Wiele ostatnio mówi się o zatrważającym poziomie zanieczyszczenia powietrza w Warszawie i innych polskich miastach. Zielona ściana w mieszkaniu w stolicy pomoże oczyścić powietrze, tworząc we wnętrzach zdrowy i przyjazny mikroklimat, wzbogacając oczyszczone z toksyn powietrze dużą ilością tlenu.

W tym przypadku badania wskazują na 30-procentowy spadek poziomu zanieczyszczenia powietrza w apartamentach zlokalizowanych na obszarach miejskich.

3. Wspomagają prawidłowy oddech

Opanowanie techniki prawidłowego oddechu nie jest proste. Większość z nas oddycha szybko i płytko, nawet się nad tym nie zastanawiając. Ten sposób oddychania nie jest korzystny i może źle wpływać na nasze samopoczucie, zdrowie, a nawet długość życia.

Głęboki oddech pozwala rozładować złość i inne negatywne emocje, uspokaja, wycisza i w pozytywny sposób wpływa na funkcjonowanie organów wewnętrznych.

Zielona ściana wspomaga prawidłowy oddech nie tylko poprzez generowanie tlenu, ale także ze względu na terapeutyczne właściwości roślin.

4. Relaksują i polepszają samopoczucie

Rośliny pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, redukując stres i wprawiając w stan relaksacji; podnoszą poziom koncentracji, produktywności i kreatywności; a do tego dają nam poczucie jedności z naturą.

5. Pozwalają żyć w zgodzie z naturą

W mieszkaniach znajdujących się w wielkich, głośnych i brudnych metropoliach własny skrawek zieleni to nie lada luksus. Zielone ściany są zatem pięknym łącznikiem pomiędzy człowiekiem a naturą, są w stanie rozjaśnić nawet najbardziej przygnębiający dzień w betonowej dżungli. Ogród wertykalny to sposób na kwitnącą zieleń bez względu na aurę czy porę roku.

Źródło: Architectural Digest

DESIGN