Najlepsze domy w Polsce: Dom z Trójkątów
Dom z Trójkątów to kolejna bardzo ciekawa realizacja warszawskiej pracowni architektonicznej 81.waw.pl, znanej m.in. z projektów Domu Polnego i Domu po przekątnej. Tym razem projektanci dopasowali formę budynku do działki w kształcie trapezu. Niedaleko niej znajduje się wał przeciwpowodziowy, który spowodował charakterystyczny skos, nadając odpowiednią linię zabudowy.
Dom z Trójkątów zaprojektowano tak, aby maksymalnie wykorzystać teren nietypowej działki.
Parterowy dom jednorodzinny powstał w oparciu o powtarzający się, rytmiczny, trójkątny moduł wykończony ażurową przysłoną ze stalowej linki. Budynek podkreślono drewnem i białymi ramami otaczającymi dom na krawędziach elewacji. Od strony ogrodu pełnią one funkcję zadaszenia tarasu, a od strony wjazdu – miejsc postojowych.
Na elewacji i na tarasie zastosowano drewno – sosnę skandynawską Thermory. Ten odporny i trwały materiał pozostawiono bez malowania, aby nabrał naturalnej patyny. Na tarasie położono deskę ryflowaną o profilu D30sg. Deski sosnowe zastosowano też wokół basenu (dzięki specjalnej modyfikacji termicznej są oporne na wilgoć).
Jak wygląda układ wnętrza? Z głównego wejścia droga prowadzi do przechodniej garderoby, z której są dwa wyjścia: do spiżarni, skąd można od razu przejść do kuchni oraz do głównego holu. Z holu domownicy przechodzą bezpośrednio do dużego salonu z kominkiem, połączonego z przestronną jadalnią oraz kuchnią. Dalej długi korytarz prowadzi do gabinetu połączonego z domową siłownią, niezależną łazienką oraz sauną. Po drugiej stronie znajdują się dwa pokoje dla dzieci, oddzielone garderobą i łazienką. Na końcu umieszczono główną sypialnię połączoną z łazienką i garderobą dla rodziców. Elementem dekoracyjnym jest korytarz, który podkreślono świetlikiem w dachu.
Układ pomieszczeń w domu zaplanowano tak, aby część dzienna i sypialniana otwierały się na ogród, a pokoje, które wymagają mniej prywatności, były skierowane w kierunku wjazdu.
Zadaszenie tworzy skos dachu, który zwęża się od strefy dziennej do sypialnianej. Tym samym taras przy salonie ma najwięcej zadaszonej przestrzeni, w której można wygodnie odpoczywać. – Ciekawym rozwiązaniem jest charakterystyczne „przekręcenie” okien pod kątem, aby ukazywały najładniejsze widoki na działce. Wszystkie okna od strony wału są zwrócone w kierunku zachodnio-południowym. Elewacja jest bardzo modułowa. Każde z okien można otworzyć, a dzięki charakterystycznemu układowi, mogły pojawić się przy nich mini tarasy. Całe wykonane są z drewna – posadzka, sufit i ścianki – opowiada architekt Anna Paszkowska-Grudziąż.
Charakterystyczne trójkąty na elewacji domu to ukryta, przesuwna brama do miejsc postojowych.
– Wybraliśmy trójkąty, ponieważ nawiązują do ostrego kąta, który stworzył kształt działki. Co ciekawe, zastosowaliśmy w nich linki żeglarskie, które odnoszą się do pasji właściciela. Stalowa konstrukcja tworzy charakterystyczną ażurową przegrodę, która dodaje lekkości i jednocześnie zamyka budynek – mówi architekt Rafał Grudziąż. Dzięki spięciu bryły domu w ramę wygospodarowano przestrzeń na miejsca postojowe, a sam budynek stał się spójnym obiektem.
Źródło: 81.waw.pl
Opracowanie: AB