Od Śląska po Turyn, czyli audioseriale i audiobooki, które warto znać
Jeszcze kilka lat temu, gdy mieliśmy ochotę posłuchać czegoś, co nie było ani muzyką, ani radiem, byliśmy w dużej mierze zdani audiobooki, których paleta była raczej skromna. Jednak wszystko się zmienia i kiedy dziś stajemy przed podobnym wyborem, możemy obcować z całą paletą zarówno audiobooków, jak i audioseriali czy podcastów. Zwłaszcza dwie pierwsze formy są godne uwagi, gdy mamy ochotę na opowieść fabularną w odcinkach. W bibliotece Audioteki znajduje się wiele oryginalnych audiobooków i audioseriali, po które warto sięgnąć.
Dziś chcemy wam przedstawić trzy z nich: każda z opowieści dzieje się w innym miejscu na świecie, ale wszystkie łączy wciągająca i trzymająca w napięciu fabuła.
„Łamacz szyfrów” to produkcja, która powstała z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. To fabularyzowana opowieść o tych, którzy przyczynili się do tego, że Armia Wojska Polskiego pokonała Armię Czerwoną. Tym razem jednak nie jest to historia o tych, którzy walczyli na froncie. Audioserial skupia się na pracy polskich kryptologów, którzy złamali szyfry Armii Czerwonej. Jednak łamacz szyfrów powinien przypaść do gustu nie tylko tym, którzy pasjonują się historią. Twórca scenariusza Andrzej Fedorowicz oraz reżyser Dariusz Błaszczyk postawili na atrakcyjną, niemal komiksową narrację, dzięki której lepiej wczujecie się w szpiegowski klimat tej opowieści. Istotnym czynnikiem jest tu także muzyka, pieczę nad którą sprawował Jacaszek – w „Łamaczu szyfrów” usłyszycie muzykę z epoki w wykonaniu Mirosława Samosiuka z zespołu Czeremszyna i kwintet śpiewaków z Wołynia. Oczywiście nie możemy zapomnieć o aktorach – w audioserialu występują Piotr Bajtlik, Grzegorz Damięcki, Karolina Bacia, Jan Wieczorkowski i Mariusz Bonaszewski.
Tematy historyczne, nawet przedstawione w najbardziej ekscytujący sposób, nie do końca was kręcą? W takim razie mamy dla was też coś bardziej współczesnego – „Czynnik turyński” to audioserial, który wciągnął nawet samego Łukasza Orbitowskiego! „Oto opowieść co się zowie, wciągająca, z wartką akcją. Bohaterowie żyją, bawią ale i budzą troskę. Szczerze polecam” – napisał Orbitowski. Audioserial autorstwa Piotra Rogoży (scenariusz) i Krzysztofa Komandera (reżyseria) to jednocześnie sensacyjna i niezwykle aktualna opowieść.
Polski dziennikarz sportowy Paweł Król (w tej roli Filip Pławiak) zostaje wysłany do Turynu, by porozmawiać ze znanym piłkarzem – przypadkowo trafia tam akurat w przededniu pandemii…
Granice zostają zamknięte, wywiad nie dochodzi do skutku, a Król melduje się w hotelu położonym w miejscu, które wkrótce zostaje objęte kwarantanną. Dziennikarz kładzie się spać i… budzi się dwa dni później. To dopiero początek tej sensacyjnej historii, w której obok Filipa Pławiaka usłyszycie również Annę Smołowik i Arkadiusza Jakubika.
Z Włoch przenosimy się znów do Polski, a konkretnie na Śląsk, gdzie rozgrywa się akcja „Przemilczanej epidemii”. Michał Jędryka dał się poznać jako autor reportażu „Ołowiane dzieci. Zapomniana epidemia”, który ukazał się nakładem Wydawnictwa „Krytyki Politycznej”. Odsłania w niej mało znaną sprawę sprzed ponad 40 lat – epidemię ołowicy, która w połowie lat 70. grasowała wśród dzieci na Dolnym Śląsku za sprawą pobliskiej huty.
Choć wydarzenie bywa nazywane „polskim Czarnobylem”, do dziś niewiele się o nim mówi.
Nic więc dziwnego, że Jędryka powrócił do tego i heroicznej walki, którą stoczyła z ołowicą doktor Jolanta Wadowska-Król, tworząc „Przemilczaną epidemię”. Ten audiobook to fabularyzowana historia walki z ołowicą – pełna realiów epoki i przesiąknięta Śląskiem. W rolach głównych Agata Kulesza i Arkadiusz Jakubik.
Te audiobooki i audioseriale to trzy diametralnie różne historie. Jednak dla każdej z nich warto oderwać się od ekranu telewizora lub komputera, włożyć do uszu słuchawki i dać się porwać opowieści.
„Łamacza szyfrów”, „Czynnik turyński” i „Przemilczaną epidemię” znajdziecie w aplikacji Audioteki.
A gdy już ich wysłuchacie, rozpocznijcie poszukiwania na własną rękę – oferta Audioteki jest naprawdę bogata!