10 miejsc, które musisz odwiedzić w Rudzie Śląskiej
1. Kaufhaus
Stare i zabytkowe osiedle robotnicze, które znajduje się na granicy Chebzia i Nowego Bytomia. Zostało wybudowane dla pracowników położonej nieopodal Huty Pokój. Budynkiem, który najbardziej przyciąga uwagę jest Dom Towarowy Kaufhaus. To najstarszy dom handlowy w Polsce (wybudowano go w 1904 roku), który działa do dziś.
2. Pub Druid
Wyjątkowe i magiczne miejsce przy ulicy Niedurnego 69, które łączy w sobie najróżniejsze wydarzenia kulturalne i rodzinne oraz pyszną kuchnię. Można tu przegryźć coś lekkiego, skupić się na daniach głównych lub napić się dobrego alkoholu i wypoczywać przy muzyce granej na żywo. Dodatkowo w te wakacje Pub Druid postawił na teatr i co tydzień, w każdą niedzielę, na scenie lokalu odbywa się spektakl teatralny dla dzieci. Dzieję się tam mnóstwo rzeczy, więc do wyboru, do koloru!
3. Młotkownia i Dworzec Ruda Chebzie
Industrialny klub muzyczny znajdujący się na dworcu PKP Ruda Śląska Chebzie, który wybudowany został w XIX wieku. Obecnie pieczę nad organizowanymi tam imprezami i wydarzeniami sprawują Grupa Bibu i Teatr Bezpański. Wstęp dla mieszkańców sąsiednich ulic jest bezpłatny, natomiast pozostałe osoby płacą 10-15zł.
Fantastyczna lodziarnia z wieloletnią tradycją, która znajduje się przy ulicy 1 Maja. Niegdyś lody produkowali tam Ewald i Emilia Kurpas, dziś lokal prowadzą ich potomkowie. Znajdziecie tam kilkanaście różnych smaków lodów, dobrą kawę czy rurki z kremem. Lokal urządzony jest skromnie, ma jednak swój niepowtarzalny klimat, który potrafi przenieść w zupełnie inne czasy.
5. Muzeum PRL-u
Muzeum położone jest na terenie niegdysiejszego folwarku Dwór Nowa Ruda, który należał do rodziny von Ballestrem. Znajdują się tam ekspozycje przedstawiające wnętrza mieszkań, a także przedmioty codziennego użytku z lat 1945-1989. Zrekonstruowano m.in. gabinet I Sekretarza PZPR, a w budynkach znajduje się także galeria plakatów z okresu PRL-u. Organizowane są również wystawy czasowe. Do ekspozycji plenerowych zaliczają się zbiory z zakresu motoryzacji. Możemy zobaczyć tam takie samochody jak Warszawa, Syrena 105, Trabant 601 czy Fiat 132. Znajdują się tam również motocykle SHL Gazela i WFM Osa.
6. 'Hyć cug w piyrszy klasie’, czyli nowy-stary Banhof Kochlowitz w Rudzie Śląskiej
Jedyne w swoim rodzaju miejsce, w którym pysznie zjesz, wypijesz do dna i natrafisz możesz na coś kulturalnego. Banhof to reaktywowany stary dworzec kolejowy, który pełni funkcję klimatycznego lokalu. Właściciele postawili na powrót do przeszłości – połączyli ekskluzywność pierwszej klasy zabytkowych pociągów, pozostawiając jednak furtkę dla swobodnego stylu. Poczujesz się trochę jak w muzeum, ale takim bez zakazów jedzenia, picia i dotykania eksponatów.
7. Red Habanero
Jeśli burger, to tylko w Red Habanero. Przy ulicy 1 maja 61, tuż obok sklepu i serwisu rowerowego narodziła się nieduża restauracja dla mięsożerców i smakoszy wołowiny. Prowadzi ją młode małżeństwo, Iza i Jacek Niedobeccy. Motorem do otwarcia lokalu było zamiłowanie do gotowania i sympatia do mięsa wołowego. Lokal jest jasny i gustownie zaaranżowany na styl amerykański. Menu nie należy do najbardziej rozbudowanych, ale to nie szkodzi – jest konkretnie i treściwie. Steki, burgery, sałatki oraz ciasta. Skosztować można także gorącej belgijskiej czekolady z bitą śmietaną, jak i beczkowego czeskiego piwa. Pycha!
8. Aquadrom
Park wodny w Rudzie Śląskiej, w dzielnicy Halemba. Składa się z trzech stref: sportu, rekreacji i saunarium. Chwalony i ceniony za nowoczesność, świetne ceny, dobry dojazd i wyposażenie, którego nie ma w innych aquaparkach w pobliżu. Znajdziecie tam pierwszy basen w regionie z w pełni ruchomym dnem oraz jeden z najgłębszych basenów do nurkowania w Polsce – o głębokości aż 7 metrów! W sam raz na ochłodę w gorące, wakacyjne dni i letnią odskocznię zimą.
9. Kolonia robotnicza Karol Emanuel
Jeśli jesteście typowymi Gorolami, ale z aspiracjami do zostania Hanysem, musicie wiedzieć, że architektura Śląska to nie tylko Nikisz, nieistniejący już dworzec w Katowicach i hałdy rozsiane pomiędzy miastami. Istnieją również mniej znane szerszej publiczności perełki – jak osiedle Karol Emanuel. Powstało w celu osiedlenia robotników w pobliżu kopalni Branderburg. Klasyczna czerwona cegła, dachówki oraz dziedziniec zostały zrewitalizowane, dzięki czemu miejsce przyciąga ludzi, a nie tylko studentów szkoły filmowej.
10. Szyb Wanda
Będąc na Śląsku, zawsze dobrze jest wpaść do kopalni. Jeśli jednak nie ma na to czasu, z daleka jesteśmy w stanie dostrzec Szyb Wanda. To kolejny po piecu huty Pokój górujący nad okolicą poprzemysłowy symbol miasta.
Mamy już rok 2017, jednak pod względem technologii stacjonarnego dostępu do internetu wciąż większość z nas korzysta z rozwiązań z poprzedniego stulecia. Tradycyjna sieć telefoniczna z kablami miedzianymi, czy klasyczna 'kablówka’, z kablami koncentrycznymi, nie zostały zaprojektowane z myślą o transmisji danych. Wynika z tego sporo ograniczeń i niedogodności, z którymi w obecnych czasach coraz trudniej przejść do porządku dziennego.
Żeby sprostać oczekiwaniom użytkowników, trzeba budować sieci, które od samego początku są zaprojektowane z myślą o przesyłaniu dużej ilości danych. Taka jest sieć światłowodowa, którą Netia sukcesywnie przyłącza w kolejnych polskich miastach, m.in. w Rudzie Śląskiej.
Internet światłowodowy warto wybrać przede wszystkim ze względu na bardzo dużą szybkość i stabilność transmisji danych i to w obu kierunkach (pobieranie i wysyłanie). W ofercie Netii maksymalna dostępna opcja oferuje pobierania danych z prędkością aż 900 Mb/s i wysyłania 100 Mb/s. Światłowód jest również bardziej ekologiczny, gdyż urządzenia w sieci światłowodowej pobierają o wiele mniej prądu niż tradycyjne systemy.