Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Uważasz, że zachowujesz się niedojrzale? Spokojnie, naukowcy przesunęli granicę wieku dojrzewania

Za górną granicę dojrzewania uważa się obecnie wiek 24 lat.
.get_the_title().

Czy rzeczywiście stajemy się dorośli wraz z ukończeniem liceum? Naukowcy sądzą, że nie. Zgodnie z artykułem pod tytułem „The age of adolescence” opublikowanym ostatnio w „Lancet Child & Adolescent Health Journal” przez międzynarodowy zespół badawczy pod przewodnictwem Susan M. Sawyer z katedry zdrowia nastolatków na Uniwersytecie w Melbourne okres dojrzewania wydłużył się w ostatnich latach.

Dotychczas uważano, że kończy się ono w 19 roku życia, obecnie za górną granicą dojrzewania uważa się natomiast wiek 24 lat.

Jeśli chodzi o dolną granicę, nie uległa ona zmianie – w dalszym ciągu jest to wiek 10 lat.

źródło: ew

Rozszerzona i bardziej inkluzywna definicja okresu dojrzewania jest niezbędna do kształtowania praw i polityki społecznej. Definicja obejmująca okres 10-24 lat, zamiast wieku 10-19 lat, lepiej koresponduje z rozwojem nastolatków i popularnym postrzeganiem tej fazy życia – tłumaczą naukowcy. Dodatkowymi argumentami jest to, że mózg rozwija się jeszcze po 20. roku życia, a zęby mądrości pojawiają się u niektórych dopiero w okolicach 25 urodzin.

Naukowcy wzięli pod uwagę także fakt, że dziś ludzie odwlekają moment wzięcia ślubu i dzieci.

Choć w świetle prawa wiele przywilejów zaczyna się wraz z ukończeniem 18 lat, przyjęcie dorosłych ról oraz obowiązków z reguły następuje później – piszą naukowcy. Nie bez znaczenia jest fakt, że dzisiejsi 20-latkowie często mieszkają jeszcze z rodzicami lub są od nich, przynajmniej w pewnym stopniu, zależni finansowo.

Źródło: BBC
Tekst: NS

SURPRISE