Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

10 miejsc w Zabrzu, które musisz odwiedzić

Wydawać by się mogło, że blask Śląska zupełnie omija Zabrze. Nic bardziej mylnego!
.get_the_title().

1. Zabytkowa Kopania Guido

Poziom 355 zabierze was w najbardziej surowe rejony kopalni; źródło: kopalniaguido.pl
Pub w Hali Pomp Kopalni Guido na głębokości 320 metrów; źródło: kopalniaguido.pl

Powstała w latach 50. XIX wieku kopalnia otrzymała imię na cześć swego właściciela – Guido Henckela von Donnersmarcka. Dzięki władzom Zabrza od 2007 roku kopalnia jest otwarta do celów turystycznych. Możemy zwiedzić tam trzy poziomy głębokości: 170, 320 oraz 355 metrów. Poziomy 170 i 320 pokazują, jak wyglądała praca górnika na początku XX wieku, czyli w okresie rozwoju technologicznego i mechanizacji.

Możemy zagłębić się w historię, zobaczyć kaplicę św. Barbary, a także zajrzeć do najgłębiej położonego w Europie pubu, aby na głębokości 320 metrów napić się piwa i przegryźć chleb ze smalcem.

Poziom 355 zabierze was w najbardziej surowe rejony Kopalni Guido, gdzie jest tak cicho, że usłyszycie wszystkie swoje myśli. W kopalni odbywają się też przeróżne wydarzenia kulturalne i rozrywkowe – Industriada, Europejska Noc Muzeów, koncerty oraz spektakle teatralne.

2. Sztolnia Królowa Luiza

Wyremontowana łaźnia w kompleksie Królowa Luiza; źródło: FB Sztolnia Królowa Luiza
Cyber Plaża; źródło: FB Sztolnia Królowa Luiza

Założona w 1791 roku kopalnia Królowa Luiza jest jedną z największych oraz najstarszych kopalni węgla kamiennego na Górnym Śląsku. Jest tu sporo do zwiedzenia, bo podczas pięciokilometrowego spaceru zobaczyć możemy odtworzony port załadunkowy czy XIX-wieczny chodnik wydrążony w pokładzie węgla, a także przepłynąć się łodzią aż do centrum Zabrza.

Obok Sztolni pojawiła się dodatkowa atrakcja – Cyber Plaża. Świetna opcja na gorące wakacyjne dni.

Można tam wypocząć na leżaku, zbudować zamki z piasku lub ochłodzić się w basenie. Kompleks Sztolni zawiera również ciekawą, plenerową, edukacyjno-rekreacyjną wystawę 'Park 12 C’, czyli przestrzeń, w której najmłodsi mogą zapoznać się z zagadnieniami związanymi z żywiołami ziemskimi i energią w przyrodzie oraz z technikami wydobywania węgla.

3. CK Wiatrak

Jeśli nie odwiedziliście jeszcze CK Wiatrak w Zabrzu, to koniecznie musicie to nadrobić.

To stały punkt na mapach tras koncertowych wielu polskich artystów i nie tylko.

W tym XIX-wiecznym budynku muzyka totalnie wypełnia przestrzeń i słuchaczy. Na najbliższe miesiące zaplanowanych jest już mnóstwo koncertów, więc sprawdzajcie śmiało fanpage i stronę klubu.

4. Herbaciarnia Czajnik

Źródło: FB Herbaciarnia Czajnik Zabrze
Źródło: FB Herbaciarnia Czajnik Zabrze

Zlokalizowana przy ulicy Św. Barbary 18 A herbaciarnia przyciąga swym wielokulturowym wystrojem, muzyką, a przede wszystkim przepysznymi herbatami i smakołykami.

To idealne miejsce na spotkanie z przyjaciółmi lub chwilę relaksu podczas zwiedzania miasta.

Warto również zaglądać na fanpage herbaciarni, ponieważ w menu lokalu często pojawiają się interesujące nowości.

5. Słodkawa

Źródło: FB Słodkawa
Źródło: FB Słodkawa

Nowoczesne i jednocześnie przytulne wnętrze Słodkawy, które wypełnione jest zapachami kawy oraz najróżniejszych ciast, stanowczo zaprasza do spędzenia tu dłuższej chwili. Są aktualne gazety, kącik dla dzieci, no i oczywiście najlepsza kawa w Zabrzu!

Kawiarnia otwarta jest już od 7:30, więc to idealne miejsce na rozpoczęcie dnia.

Słodkawa mieści się przy ulicy Wolności 271, czyli w samym centrum Zabrza.

6. Oficyna

Źródło: FB Oficyna

Kawałek dalej od Słodkawej, bo na ulicy Wolności 211, znajduje się klimatyczny pub, w którym skosztujecie dobrego piwa, świeżo zmielonej kawy, a także posłuchacie świetnej muzyki granej na żywo. Oficyna to niebanalne miejsce przepełnione jest fantastyczną atmosferą. Dodatkowo jest też tam ogródek, więc można delektować się piwem na świeżym powietrzu. Koniecznie tam zajrzyjcie!

7. La Vanilla – Lody Tradycyjne

Lato nie może istnieć bez lodów. Zabrzanie doskonale o tym wiedzą, dlatego i tu znajdziecie pyszne, tradycyjne lody o najróżniejszych smakach.

Co powiecie na sorbety arbuzowo-melonowe, smaki popcornu, gorgonzoli lub czekolady z chili?

Ta wyjątkowa lodziarnia mieści się przy ulicy Wolności 298 i przyciąga prostym, nowoczesnym wnętrzem oraz fantastycznymi lodami.

8. Dom Muzyki i Tańca

Źródło: FB Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu
Źródło: FB Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu

Zaprojektowana przez Zygmunta Majerskiego i Juliana Duchowicza, wybudowana w 1959 roku hala, na dobre wtopiła się już w zabrzański krajobraz.

To jedna z największych tego typu sal w Polsce – wewnątrz znajduje się aż 2008 miejsc siedzących.

Wyróżnia się bardzo dobrą akustyką i warunkami technicznymi. Organizowanych jest tu mnóstwo wydarzeń kulturalnych, koncertów, imprez tanecznych i branżowych. Przechadzając się po mieście, naprawdę warto przyjrzeć się z bliska temu, jakże inspirującemu, budynkowi.

9. Ulica Wolności

Najdłuższa ulica Zabrza i jedna z najdłuższych ulic w Polsce. W okolicach dworca, czyli w samym centrum miasta, przyjmuje postać deptaka otoczonego pięknymi kamienicami z przełomu XIX i XX wieku.

Najciekawszym budynkiem na tej ulicy jest dawny hotel Admiralspalast, który został zbudowany w latach 20. ubiegłego wieku i był niegdyś jedną z wizytówek miasta.

W czasach swojej świetności posiadał salę balową na 500 osób, piwiarnię, restaurację i bogato wyposażone pokoje.

10. Osiedla Donnersmarck (Zandka), Ballestrema , Borsigwerk

Osiedle patronackie huty Donnersmarcka (tzw. Zandka) zostało wybudowane w latach 1903-1922. Zaprojektowała je grupa niemieckich architektów z Berlina Charlottenburga przede wszystkim dla pracowników pobliskiej Huty Donnersmarck. Składa się z kilkudziesięciu dwu i trzypiętrowych w stylu willowym, a także zawiera wspaniały drzewostan (stare platany).

Znajdujące się w rejestrze zabytków osiedle Ballestrema było osiedlem przykopalnianym. Nawiązuje do angielskich wzorów – składają się na nie 63 domy, wśród których uchowały się cztery rzadkie stalowe domy wybudowane w latach 30.

Osiedle Borsigwerk to jedno z najstarszych osiedli w Zabrzu, składają się na nie szeregowo stojące familoki. Zaliczane jest aktualnie do najbardziej unikatowych osiedli patronackich na Górnym Śląsku.

Mamy już rok 2017, jednak pod względem technologii stacjonarnego dostępu do internetu wciąż większość z nas korzysta z rozwiązań z poprzedniego stulecia. Tradycyjna sieć telefoniczna z kablami miedzianymi, czy klasyczna 'kablówka’, z kablami koncentrycznymi, nie zostały zaprojektowane z myślą o transmisji danych. Wynika z tego sporo ograniczeń i niedogodności, z którymi w obecnych czasach coraz trudniej przejść do porządku dziennego.

Żeby sprostać oczekiwaniom użytkowników, trzeba budować sieci, które od samego początku są zaprojektowane z myślą o przesyłaniu dużej ilości danych. Taka jest sieć światłowodowa, którą Netia sukcesywnie przyłącza w kolejnych polskich miastach, m.in. w Zabrzu.

Internet światłowodowy warto wybrać przede wszystkim ze względu na bardzo dużą szybkość i stabilność transmisji danych i to w obu kierunkach (pobieranie i wysyłanie). W ofercie Netii maksymalna dostępna opcja oferuje pobierania danych z prędkością aż 900 Mb/s i wysyłania 100 Mb/s. Światłowód jest również bardziej ekologiczny, gdyż urządzenia w sieci światłowodowej pobierają o wiele mniej prądu niż tradycyjne systemy.

TU I TERAZ