Najlepsze domy w Polsce: Dom w Gdyni
Budynek, który stanął w jednej z gdyńskich dzielnic, powstał w miejscu poprzedniego domu. Został stworzony od podstaw w nowoczesnej technologii, lecz doskonale wpisał się w charakter modernistycznej zabudowy. Właściciele oczekiwali dokładnie takiego rezultatu – chcieli, aby ich dom nie wyróżniał się z otoczenia, by wyglądał tak, jakby stał tu od zawsze. Udało się to osiągnąć dzięki pracy architektów z IFA Group w składzie: Karolina Wood, Igor Brożyna, Maciej Busch, Adrianna Jemioł, Jakub Brzuchański i Kamil Domachowski.
– Dom w Gdyni znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej. Budynek nawiązuje formą, proporcjami i kolorystyką do sąsiadującej zabudowy. To architektura tła – opowiada o realizacji architekt Kamil Domachowski.
Jednorodzinny dom jest prosty, nienachlany i świetnie wkomponowuje się w charakter dzielnicy. Zaprojektowano go z poszanowaniem historycznej sylwety gdyńskiej ulicy, w zgodzie z otoczeniem jednorodnej, modernistycznej architektury oraz wytycznymi konserwatora zabytków.
Kolor elewacji zintegrowano z barwą naturalnego betonu – z zewnątrz budynek ma lekko ocieplony szary odcień. Aby nie zakłócać minimalistycznej formy domu, architekci umiejętnie poukrywali elementy, np. rynny i rury schowali w warstwie ocieplenia ścian, a bramę garażową dokładnie wpasowali pomiędzy mury z betonu architektonicznego. W ten sposób poprowadzili płynną linię przechodzącą z jednego elementu w drugi, bez niepotrzebnych uskoków.
Detale budynku, pomimo tego, że mają minimalistyczny charakter, wymagały użycia specjalnych technologii.
Wszystkie nawisy i zadaszenia zewnętrzne wykonano jako płyty betonowe na łącznikach termicznych. Dzięki temu są na tyle cienkie, że nie trzeba ich ocieplać i można ukazać ich surowy, betonowy charakter.
Wnętrze domu urządzono minimalistycznie. Dominują w nim odcienie szarości oraz drewno.
Surowość żelbetowych ścian i sufitów, które powstały dzięki zastosowaniu gotowych elementów wykończeniowych, ocieplono drewnem na podłodze. Wentylację ukryto w posadzce nad parterem, dzięki czemu odkryto betonowy strop, który jedną płaszczyzną łączy się z zadaszeniem tarasu wychodzącego na ogród.
Źródło: ifagroup.pl
Opracowanie: AB