Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Naukowcy stworzyli najbielszą biel. Pomoże w obniżeniu temperatury latem

Naukowcy z Purdue University w Indianie odkryli najbielszy odcień bieli, który obija aż 95,5 proc. światła słonecznego. Ich badania mogą stanowić przełom w kwestii ochładzania budynków, a nawet pomóc w walce z globalnym ociepleniem.
.get_the_title().

W 2019 roku odkryta została najczarniejsza czerń – substancja, która jest w stanie pochłonąć ponad 99,995 proc. światła i jest dziesięć razy ciemniejsza niż dotychczasowy lider, czyli Vantablack. Rok 2020 przynosi nam natomiast najbielszą biel – przełomu dokonali naukowcy z Purdue University pod kierownictwem Xiulin Ruana. Większość białych farb używa jako wypełniacza tlenku tytanu, natomiast zespół Ruana zastosował węglan wapnia, co umożliwiło stworzenie bieli odbijającej 95,5 proc. światła słonecznego, podczas gdy poprzednie najbardziej odblaskowe farby odbijały 80-90 proc. światła. Węglan wapnia jest powszechnie występującym w naturze związkiem, co sprawia, że nowa biel może być produkowana takimi samymi lub nawet niższymi kosztami, niż jej wcześniejsze odcienie. Jej wykorzystanie będzie bardzo użytkowe. Testy pokazały, iż powierzchnie, które zostały pomalowane najbielszą bielą, były w nocy nawet o 18 stopni chłodniejsze niż reszta otoczenia i o 3,1 stopnia chłodniejsze podczas słońca w zenicie. Farba może więc być stosowana jako alternatywa dla klimatyzacji.

Naukowcy szacują, że malując dach domu o powierzchni około 100 metrów kwadratowych najbielszą bielą, rachunki za prąd latem spadną o około 1 dolara dziennie.

Patrząc z jeszcze szerszej perspektywy, może ona pozytywnie wpłynąć na stan naszej planety. – Farba może być nawet używana do zwalczania zmian klimatycznych, ponieważ odrzuca światło słoneczne i wypromieniowuje ciepło w przestrzeń – powiedział Ruan. Oczywiście, nie jest to aż tak proste rozwiązanie, gdyż z oczywistych względów białe dachy mogą przełożyć się na wyższe rachunki za ogrzewanie podczas chłodnych miesięcy – dlatego też farba najlepiej sprawdzi się w ciepłych krajach. Najlepszą alternatywą wciąż pozostają panele słoneczne, jednak białe dachy mogą stanowić dla wielu posiadaczy domów tańszą i bardziej dostępną opcję.

Źródło zdjęcia: csmonitor.com

Farba ma też potencjał, aby zapobiegać przegrzewaniu się maszyn. Jest więc bardzo możliwe, że będzie miała pozytywny wpływ na środowisko.

Pozostaje trzymać kciuki, aby testy sprawdzające długoterminową trwałość farby zakończyły się sukcesem.

W przyszłości naukowcy planują także eksperymentować z innymi pigmentami, żeby stworzyć odbijające światło słoneczne farby w kolorach innych niż biały.

Zdjęcie główne: psych.com
Tekst: Kasia Wardzyńska

SURPRISE