5 filmów dokumentalnych na Netfliksie, które mogą zmienić twoje spojrzenie na świat

Dobry film dokumentalny musi być oparty na drobiazgowym researchu, a do tego powinien poruszać emocjonalnie i intelektualnie. A najlepiej, żeby skutecznie wpływał na światopogląd widza. Oto wybrana przez nas piątka, która spełnia te wymagania.
.get_the_title().

Dla tych, którzy nie mają ochoty oglądać kolejnych seriali w ten weekend, wybraliśmy 5 filmów dokumentalnych dostępnych na Netfliksie. Nie wszystkie to wybitne dzieła kinematografii, ale wszystkie mogą zmienić wasze spojrzenie na świat.

1. “Minimalizm. Dokument o ważnych rzeczach.” (2015 Matt D’Avella)

Film ten nie próbuje na siłę nawracać, ale pokazuje, że konsumpcjonizm nie musi być jedynym sposobem na życie. Autorzy książki „The Minimalists”, psycholodzy, neurobiolodzy oraz osoby, które przeszły swoisty detoks konsumpcyjny, dzielą się swoimi doświadczeniami. Radzą jak w praktyce bezboleśnie oczyścić swoje zagracone otoczenie i umysł, by móc skupić się na rzeczach naprawdę ważnych. Koncepcja nienowa, ale jej obrazowe przedstawienie może przewrócić życie niektórych do góry nogami.

2. “Winter on Fire. Walka o wolność Ukrainy” (2015 Evgeny Afineevsky)

Film współtworzony przez Netfliksa. Nominowany do Oscara i Emmy. Opowieść mniej – jak mogłoby się wydawać – o Ukrainie i wydarzeniach spod Majdanu, a bardziej o ludziach, którzy w tych wydarzeniach uczestniczyli. O małych i dużych rzeczach ważnych: rozmowie, wolności, walce o sprawiedliwość, patriotyzmie, bliskości drugiego człowieka. O wartościach stałych, ale redefiniowanych przez współczesne wojny.

3. “Ikar” (2017 Bryan Fogel)

Dokument, który mógłby być równie dobrze thrillerem politycznym. Sportowiec-amator postanawia sprawdzić na własnej skórze, jak w Rosji robi się profesjonalny doping. Doktor Rodczenkov, szef laboratorium antydopingowego, zdradza mu szczegóły szokujących praktyk, które stosowane są w Rosji od wielu lat. I na tym zapewne film by się zakończył, gdyby nie to, że wybucha międzynarodowa afera z dopingiem i wysoko postawionymi rosyjskimi politykami w roli głównej.

4. “The True Cost” (2015 Andrew Morgan)

Rynek odzieżowy pokazany z różnych punktów widzenia – od wybiegów po slumsy. Film o tym, co kryje się za metką “made in …”, a także o tym, jaki jest naprawdę koszt taniej kiecki z sieciówki. Cena, której nie widzimy, bo jej koszty dźwiga osoba na drugim końcu świata.

5. “Blackfish” (2013, Gabriela Cowperthwaite)

Historia dużego, czarnego i bardzo sfrustrowanego ssaka, która poruszyła miliony sumień i przyczyniła się do znaczących zmian w biznesie wykorzystującym dzikie zwierzęta. Tilikum w wyniku silnego stresu i psychicznej traumy związanej z życiem w niewoli zabił troje ludzi, w tym swojego trenera. Film jest brutalny, ostro krytykowany. Zdecydowanie bliżej mu do thrillera psychologicznego niż do National Geographic.

Tekst: Aleksandra van den Born

TU I TERAZ