Teoria skapywania nie działa – twierdzą brytyjscy badacze
Wyniki badań pracy badawczej Davida Hope’a z London School of Economics oraz Juliana Limberga z King’s College London wykazują, że ulgi podatkowe dla bogatych przez ostatnie 50 lat przyniosły korzyści jedynie jednostkom, które one bezpośrednio dotyczyły. Miały mały wpływ na rozwój społeczności czy tworzenie nowych miejsc pracy.
– Decydenci polityczni nie powinni przejmować się, że podniesienie podatków dla bogatych, żeby pokryć koszty pandemii, zaszkodzi ich gospodarce – powiedział David Hope w wywiadzie dla Bloomberga.
Autorzy zastosowali analizę łączącą szereg obciążeń dochodu, kapitału i aktywów w osiemnastu krajach OECD, w tym w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, w ciągu ostatniego półwiecza. Ich wyniki są przeciwne argumentom podnoszonym w Stanach Zjednoczonych, które głoszą, że polityka, które zdaje się nieproporcjonalnie pomagać bogatszym jednostkom, ostatecznie pomaga zasilić resztę gospodarki poprzez tzw. skapywanie (ang. trickle-down). – Nasze badanie sugeruje, że taka polityka nie daje tego rodzaju efektu skapywania, jak twierdzili zwolennicy tej teorii – powiedział Hope.
Badanie można znaleźć tutaj.
Zdjęcie główne: Lindsay Foyle
Tekst: Miron Kądziela