5 najciekawszych inwestycji architektonicznych w Gdańsku, które zmienią oblicze miasta
Gdańsk przez ostatnie lata bardzo się zmienił, a jego rozwój wciąż trwa. Place budowy zajęły miejsce pustych przestrzeni i już za moment stare budynki zamienią się w nowe, a turyści dostaną kolejną porcję obiektów do zwiedzania. Mieszkańcy nie ze wszystkimi inwestycjami się zgadzają, ale mimo to czekają na efekty końcowe.
Oto 5 inwestycji Gdańska, które są już na finiszu lub wkrótce się rozpoczną:
Forum Gdańsk to galeria handlowa, która właśnie powstaje w ścisłym centrum Gdańska w ramach projektu rewitalizacji Śródmieścia. Będzie to przestrzeń rozrywkowo-handlowa z zewnętrznym tarasem restauracyjnym, z widokiem na panoramę Głównego Miasta. Dodatkowo wewnątrz znajdzie się zadaszony bulwar nad kanałem Raduni. Wewnętrzna przestrzeń zostanie podzielona na trzy strefy – Bulwar, Dziedziniec, Ulica. Głównym symbolem Forum będą lwy, które są rozpoznawalnym elementem Gdańska. Od 1 lutego Forum objęło także patronat nad lwami anglosaskimi z oliwskiego zoo. Otwarcie galerii planowane jest jeszcze na ten rok.
2. Kunszt Wodny
Centrum turystyczno-kulturalne Kunszt Wodny powstaje przy Forum Gdańsk. W środku znajdzie się Instytut Kultury Miejskiej, główny punkt informacji turystycznej czy kawiarnie. W Kunszcie Wodnym będą między innymi sale warsztatowe, sale audytoryjne, kino studyjne, biuro coworkingowe. Przy jednym z głównych wejść powstanie miejska księgarnia, w której odbywać się będą spotkania autorskie. Wewnątrz zostanie wyeksponowany fragment oryginalnej zabudowy z XVI wieku, odkryty podczas prac archeologicznych.
Przeszklone fasady umożliwią spojrzenie na zabytkowy kanał Raduni z góry.
Otwarcie nastąpi na przełomie października i listopada.
3. Nowy budynek w miejsce LOT-u
Popularny budynek LOT-u, koło którego typowi gdańszczanie umawiają się na spotkania i ruszają dalej w Długą, zostanie wyburzony. Na jego miejscu stanie wielofunkcyjny budynek o nowoczesnej architekturze zaprojektowany przez KD Kozikowski Design. Wewnątrz znajdą się biura, hotel, pasaż usługowy. Od strony Targu Węglowego gmach ma mieć elewacje z cegły i piaskowca, a formą korespondować z okoliczną zabudową zabytkową. Od strony ruchliwych Wałów Jagiellońskich ceglanej fasadzie nadano wygląd nowoczesnego biurowca. Budowa wystartuje wraz z początkiem 2019 roku.
4. Wyspa Spichrzów
Na Wyspie Spichrzów, czyli w samym sercu Gdańska, trwa wiele etapów inwestycji. To przestrzeń, na której powstaje Deo Plaza, czyli komfortowe apartamenty mieszkalne z widokiem na Motławę, apartamenty inwestycyjne i luksusowy, czterogwiazdkowy hotel oraz strefa handlowo-usługowa. Na dachu znajdzie się coś na wzór warszawskiej Hali Koszyki, czyli Słony Spichlerz oraz klub rozrywkowo-muzyczny. Kolejną fazą jest Granaria (inspiracją dla nazwy była łacińska wersja słowa spichlerz, czyli granarium). Będzie to wielofunkcyjny obiekt z mieszkaniami i apartamentami. Dodatkową inwestycją jest obrotowa kładka św. Ducha łącząca Długie Pobrzeże z północną częścią cyplu Wyspy Spichrzów.
5. Stocznia Cesarska
Pracownia architektoniczna Henning Larsen z Kopenhagi opracowała na potrzeby konkursu (który następnie wygrała) koncepcję zabudowy dla terenu Stoczni Cesarskiej. Z projektu wynika, że ten obszar miasta stanie się jego integralną częścią. Powstanie tam 3,5 tys. mieszkań, a oprócz nich przestrzenie biurowe, punkty handlowe, miejsca wypoczynku, hotele czy instytucje kulturalne. Wypracowano także strategię konserwacji – istniejące już budynki obejmą nowe funkcje i zamienią się w targ żywności i być może muzeum sztuki współczesnej. Odnowiona zostanie także nadbrzeżna promenada.