Podano pierwszy miliard szczepionek przeciw COVID-19
Szybki wzrost rozpoczął się po tym gdy Stany Zjednoczone i Wielka Brytania rozpoczęły wprowadzanie na swoje rynki pierwszych szczepionek zatwierdzonych przez Światową Organizację Zdrowia. Jednocześnie właśnie Stany Zjednoczone są symbolem dysproporcji i nierównej dystrybucji szczepionek na świecie.
Na tę chwilę rozdysponowano 1,06 miliarda mld szczepionek 570 mln osób, co oznacza, że około 7,3 proc. światowej populacji otrzymało przynajmniej pierwszą dawkę.
Choć szybkość dotychczasowej dystrybucji może imponować, jednakże ponad 3/4 wszystkich dawek zostały zastosowane w zaledwie 10 krajach. Epidemiolodzy sądzą, że aby opanować pandemię, trzeba będzie zaszczepić około 75 proc. mieszkańców globu.
Powyższe zestawienie pokazuje, że na same Chiny i Stany Zjednoczone przypada prawie połowa wszystkich rozdanych dawek. Przy czym warto zaznaczyć, że tylko 2 proc. szczepionek powędrowało na cały kontynent afrykański.
Nierównomierne rozmieszczenie szczepień, zarówno w obrębie poszczególnych krajów, jak i pomiędzy nimi, grozi spowolnieniem postępu na drodze do osiągnięcia celu, jakim jest pokonanie pandemii.
Jak twierdzi Peter Hotez, naukowiec zajmujący się szczepionkami w Baylor College of Medicine w Houston w Teksasie, zapewnienie równego dostępu do szczepionek na całym świecie leży w interesie krajów o wysokich dochodach. Jeśli chodzi o ratowanie życia i przywracanie globalnej gospodarki, potrzebujemy, by takie miejsca jak Myanmar i Papua Nowa Gwinea nie były ignorowane. – Nie można opanować pandemii, mając mniej niż tuzin w pełni zaszczepionych krajów – mówi Peter Hotez.
Wykres pokazuje dysproporcje, jakie występują również w obrębie poszczególnych krajów. Co ciekawe, badanie przeprowadzone przez brytyjskich naukowców dowodzi, że spośród 1,1 mln osób w wieku powyżej 80 lat, które były leczone w przychodniach i szpitalach w okresie od grudnia do stycznia, zaszczepionych zostało 42,5 proc. białych uczestników i zaledwie 20,5 proc. czarnych uczestników.
– Szczepienie tylko części populacji nie jest skuteczną strategią i pozostawia nas podatnymi na nowe warianty. Globalna pandemia może być pokonana tylko dzięki globalnemu działaniu – ostrzega Krishna Udayakumar, zastępca dyrektora ds. innowacji w Duke Global Health Institute w Durham w Karolinie Północnej.
Zdjęcie główne: Mat Napo / Unsplash
Tekst: Paula Sieracka