Nowy Jork zakazuje miniaturowych szamponów w hotelach
Każdego roku w oceanach ląduje od 4,8 mln do 12,7 mln ton plastiku, który stanowi zagrożenie dla morskiej fauny i flory. Zwierzęta często zaplątują się w takie odpady jak plastikowe sieci czy reklamówki, a inne mylą z pożywieniem – w obu wypadkach efekt bywa opłakany. Zanieczyszczenie plastikiem przyczynia się także do niszczenia siedlisk. Każdego roku produkujemy 330 mln ton plastiku. W ciągu ostatniej dekady wyprodukowaliśmy go więcej niż przez ubiegłe 100 lat.
Recyklingowi podlega naprawdę niewielka część – szacuje się, że na całym świecie jest to mniej więcej 5-10 proc. Dlatego wyrzucanie plastikowych opakowań do odpowiednich kubłów to za mało – powinniśmy radykalnie ograniczyć ich wykorzystywanie.
Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, zwłaszcza w świecie, gdzie niemal co drugi produkt opakowany jest w plastik. Wszystkie rozwiązania, które pozwolą ograniczyć ilość tego rodzaju odpadów, są więc na wagę złota. Stan Nowy Jork przegłosował właśnie przepisy, dzięki którym z tamtejszych hoteli znikną miliony plastikowych butelek. Miniaturowe szampony i żele pod prysznic z pewnością znajdują się w czołówce 'pamiątek’, które przywozimy z pobytu w hotelach. Niestety nie da się ukryć, że te urocze buteleczki przyczyniają się także do produkcji śmieci.
Ustawy S543 i A5082 zakazują hotelom i motelom znajdującym się w stanie Nowy Jork dostarczania gościom przyborów toaletowych w butelkach o pojemności mniejszej niż 12 uncji, czyli ok. 350 ml.
Będą musiały wymyślić nowe rozwiązania – na przykład przerzucić się na napełnialne dozowniki. Rozwiązanie to ma się oczywiście przyczynić do ograniczenia produkcji plastikowych śmieci. – Zmniejszenie ilości tworzyw sztucznych jednorazowego użytku ma kluczowe znaczenie w walce z kryzysem klimatycznym – tworzywa sztuczne są głównym źródłem emisji dwutlenku węgla i finansową kotwicą dla przemysłu paliw kopalnych. Nowe prawo rozwiązuje stale rosnący problem związany z odpadami z tworzyw sztucznych i zapobiegnie sytuacji, w której każdego roku do śmieci trafią dziesiątki milionów plastikowych butelek – powiedział Eric A. Goldstein, prawnik i dyrektor ds. Środowiska w nowojorskim Natural Resources Defense Council. Prawo wejdzie w życie 1 stycznia 2024 w przypadku hoteli, w których znajduje się więcej niż 50 pokojów. Mniejsze hotele będą miały rok dłużej na dostosowanie się do nowych przepisów. W 2019 roku podobne prawo wprowadziła także Kalifornia – tam wejdzie ono w życie z początkiem 2023 roku.
Tekst: NS