Połowa młodych ludzi uważa, że jednonocne przygody to przeszłość. Coraz więcej z nas poszukuje innych form intymności

Nie ma wątpliwości co do tego, jak bardzo pandemia wpłynęła na to, jak postrzegamy intymność oraz zbliżenia z innymi. Szczególnie dotyczy to osób, które przetrwały lockdowny jako single.
.get_the_title().

Czy spowodowane pandemią zmiany w tym zakresie zostaną z nami na dłużej? Badania sugerują, że tak. Nastawienie młodych ludzi do przypadkowego seksu zmieniło się – ponad połowa twierdzi, że nie jest nim już tak zainteresowana jak wcześniej. Mogłoby się wydawać, że będzie wręcz odwrotnie. Masowe szczepienia młodych ludzi pozwoliły na socjalizację na taką skalę po raz pierwszy od miesięcy. Większość zapewne obstawiała, że poskutkuje to ogólnym szaleństwem, ale, jak widać, prezentuje się to nieco inaczej.

Nowe badanie przeprowadzone przez serwis randkowy Plenty Fish i One Poll obejmowało ankietę, którą wypełniło 2,9 tys. millenialsów i osób z pokolenia Z. Badanie miało sprawdzić, jak zmieniały się postawy młodych ludzi wobec seksu i intymności na przeciągu ostatniego roku.

51 proc. ankietowanych uważa, że jednonocne relacje odejdą w zapomnienie, gdy pandemia dobiegnie końca.

Według ankiety wielu młodych ludzi w ciągu ostatniego roku zastanawiało się nad tym, jakiego rodzaju relacje chcą rozwijać. Jak się okazuje, tęsknią teraz za czymś bardziej 'istotnym’. Respondenci uznali, że wolą pielęgnować inne formy intymności niż te seksualne, np. emocjonalne lub intelektualne. Prawie połowa, bo 45 proc. badanych twierdzi, że obecnie jedynie fizyczna relacja ma dla nich znacznie mniejszą wartość.

pinterest

Młodzi ludzie czują się teraz pewniej w wirtualnych formach intymnej relacji z partnerem, np. poprzez sexting, niż w działaniach 'na żywo’.

Większość z nas spędziła ostatni rok w podobny sposób – przyklejona do smartfonów i laptopów – więc taki wniosek nie zaskakuje. Nic dziwnego, że w takiej formie komunikacji czujemy się teraz najpewniej.

Podczas pandemii intymne relacje zawierane z innymi zastąpiły programy o tematyce seksualnej (deklarowało tak 40 proc. badanych), platformy z rozrywką dla dorosłych (33 proc.) czy podcasty o seksie (30 proc.). Aplikacje randkowe również przeżyły regres, bo 85 proc. ankietowanych, którzy chcieli na przeciągu ubiegłego roku zawrzeć relację typu friends with benefits, zwróciło się do swojego współlokatora czy kogoś, kogo znają od lat.

Zdjęcie główne: kadr z serialu 'Sex Education’
Tekst: Marta Zinkiewicz

SPOŁECZEŃSTWO