Tolerancyjni, akceptujący i optymistyczni – generacja Z jest inna niż wszystkie przed nią
Nie od dziś dużo się mówi o tym, że pokolenie Z jest inne od wszystkich. Dobrze jednak wiemy, że niektórzy mogą reagować na to sceptycznie. W końcu brzmi to jak kolejny slogan i zupełnie nieuprawnione uogólnienie. I czy faktycznie dotyczy to także młodych Polaków? Sprite postanowił to sprawdzić. Marka wystartowała niedawno z akcją 'Let’s be Clear’, w której podejmuje tematy transparentności i bycia sobą. Jej elementem jest znakomity video podcast, o którym niedawno pisaliśmy. Krzysztof Gonciarz i Quebonafide (ambasador kampanii Sprite) rozmawiają w nim z wyjątkowymi, nietuzinkowymi postaciami – ludźmi, którzy inspirują i nie boją się być sobą.
Ale wróćmy do Zetek. Sprite przyjrzał się im bliżej i wiecie co? Okazało się, że w twierdzeniu o ich wyjątkowości jest o wiele więcej niż ziarnko prawdy.
Aby się o tym przekonać, Sprite zadał kilka pytań ponad 1,2 tys. Polaków z trzech grup wiekowych: 16-24, 25-44 i 45-64, czyli przedstawicieli pokolenia Z, millenialsów i pokolenia X. Badanych zapytano o kwestie związane z akceptacją, tolerancją i zrozumieniem.
Jak patrzą na świat Zetki? Przede wszystkim ważne jest dla nich to, co inni o nich myślą – zarówno o tym, jacy są, jak i o ich stylówce. Niestety czują też, że nie mogą być w pełni sobą. Nie mają poczucia, że mogą swobodnie wyrażać swoje poglądy i wyglądać tak jak chcą. Być może ma to związek z tym, w jaki sposób widzą Polaków. Zetki są znacznie bardziej surowe od innych pokoleń i uważają, że nasi rodacy są mało tolerancyjni. Chyba że mówimy o ich rówieśnikach, bo generacja Z swój pokoleniowy poziom tolerancji ocenia wysoko. Zetki są też bardzo akceptujące – zarówno jeśli chodzi o osoby LGBT+, te o innej kulturze, religii czy narodowości, jak i osoby z niepełnosprawnościami czy zaburzeniami psychicznymi. A jakie wyznają wartości? Dla pokolenia Z ważniejsze niż dla starszych jest zarabianie dużej ilości pieniędzy – zapewne to odpowiedź wynikająca częściowo z obaw przed niepewną przyszłością. Z drugiej jednak strony bardzo ważne jest dla nich to, by czerpać z życia przyjemność. Stawiają raczej na podążanie z duchem czasu, nie na dbanie o tradycje.
I wierzą, że w przyszłości Polska stanie się bardziej tolerancyjna – a to dla nich najważniejsza wartość.
Okazuje się więc, że opowieści o wyjątkowości Zetek to nie bajki! Zresztą zerknijcie na tę infografikę – na niej możecie sprawdzić, jak konkretnie odpowiadali przedstawiciele trzech pokoleń.