Chcesz mieć szczęśliwe życie? To niepotrzebne!
Jak wygląda dobre życie? Każdemu na dźwięk tego pytania staje przed oczami coś innego. Jedni marzą o gromadce dzieci, psie i domu pod miastem, a tymczasem inni chcieliby skoncentrować się na szeroko pojętej działalności wolontariackiej. Filozofowie starożytnej Grecji używali terminu 'eudajmonia’, który oznaczał stan pełnego i racjonalnie uzasadnionego zadowolenia i satysfakcji z własnego życia. I tak jak dobre życie dla każdego jest czymś innym, tak każdy z nas inaczej widzi eudajmonię.
Jednak mówiąc o dobrym życiu, zawsze mamy na myśli jedną z dwóch ścieżek: szczęście i sens.
Dwójka naukowców – Shige Oishi, profesor psychologii na University of Virginia i Erin Westgate, asystentka profesora psychologii na University of Florida – postanowiła rozprawić się z tą dychotomią. Zarówno szczęśliwe, jak i pełne sensu życie oparte jest w dużej mierze na stabilizacji.
Jednak czy bez tego da się osiągnąć dobre życie? Zadając sobie to pytanie, para naukowców wzięła pod lupę temat życia bogatego z perspektywy psychologii. To takie życie, które charakteryzuje się ciekawymi doświadczeniami, a nowości i złożoności towarzyszą głębokie zmiany w perspektywie. Tego typu bogactwo mogą dam nam choćby studia za granicą, dzięki którym poznamy inną kulturę, zmiana ścieżki kariery czy kontakt ze sztuką.
What makes life good? Some of us want a happy life, while others want a meaningful one. But still others want something else – an interesting life. Now in press at PsychRev, Shige Oishi & I make the case for the psychologically rich life as a desirable overlooked alternative 1/n pic.twitter.com/lAe8S9E0Ax
— Erin Westgate (@ErinWestgate) July 14, 2021
Oishi i Westgate przeprowadzili trzy ankiety wśród ponad 1,3 tys. studentów i odkryli, że bogactwo psychologiczne jak najbardziej da się oddzielić od sensu i znaczenia. Aby wieść bogate życie, nie potrzebujemy w gruncie rzeczy ani szczęścia, ani zabawy, ani – tym bardziej – pieniędzy.
Co najważniejsze, bogate życie nie wyklucza cierpienia – chodzi bowiem o znalezienie wartości w tym, jak doświadczenie kształtuje twoje rozumienie siebie i otaczającego cię świata.
Nie wszystko musi iść gładko, a trudne doświadczenia także są wartościowe. To bardzo istotne w niestabilnych czasach, gdy na horyzoncie wciąż rysują się kolejne kryzysy.
Krótko mówiąc, jeśli mówimy o dobrym życiu, powinniśmy zmienić perspektywę. Koncepcja psychologicznie bogatego życia otwiera drogę do dobrego życia także tym osobom, którym z różnych powodów było pod górkę i nie odczuwają specjalnego szczęścia czy sensu.
Tekst: NS