Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Niewyraźne zdjęcie? Google chce je uratować dzięki AI

Dzięki tej technologii zdjęcia robią się imponująco wyraźne.
.get_the_title().

Kojarzycie te filmy, w których śledczy oglądają materiały z kamery przemysłowej i kiedy trafiają na sprawcę przestępstwa zaczynają w nieskończoność powiększać jego twarz, aż bez żadnych wątpliwości można ustalić jego tożsamość? Zakładamy, że tak, bo ta naiwna wiara filmowców w możliwości technologii nieraz była przedmiotem żartów.

Okazuje się jednak, że już wkrótce zamienienie rozpikselowanego zdjęcia w obraz o wysokiej rozdzielczości będzie możliwe, a pomoże w tym sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe.

Na swoim blogu Google uchyliło niedawno rąbka tajemnicy i zaprezentowało rezultaty swojej pracy. Wyglądają naprawdę imponująco!

Metoda, nad którą pracuje Google, nosi nazwę SR3 lub Image Super-Resolution. Dzięki uczeniu maszynowemu niewyraźne zdjęcia o słabej rozdzielczości w efekcie przetwarzane są na takie, które są imponująco wyraźne. To możliwe dzięki stopniowemu usuwaniu wszystkich szumów, warstwa po warstwie. To jednak jeszcze nie wszystko. Z pewnością chcieliście kiedyś powiększyć niewielkie zdjęcie i po zmianie rozdzielczości przywitało was morze pikseli. Jeśli tak, to z pewnością zainteresuje was kolejna innowacja. Google pracuje także nad czymś, co nazywa się CDM czy też Class-Conditional ImageNet Generation.

To metoda, która póki co pozwala zamienić fotografie o rozdzielczości 16×16 do 128×128 i 64×64 na 512×512.

Oczywiście nie od razu. Tu też zastosowana jest metoda wielokrotnego udoskonalania – zdjęcie jest stopniowo powiększane i poprawiane przez AI. Metoda jest rozwijana i inżynierowie Google liczą, że wkrótce możliwe będą bardziej spektakularne wyniki. W przypadku zdjęć twarzy pracują nad algorytmami pozwalającymi na powiększenie z 64×64 do 256×256 i z 256×256 na 1024×1024, a w przypadku zdjęć natury z 64×64 na 256×256. Póki co bowiem algorytmy Google lepiej radzą sobie z twarzami. I to – jak wynika z badania Google – dużo lepiej niż podobne algorytmy rozwijane przez inne firmy. Można więc liczyć na to, że wkrótce wasze rozpikselowane zdjęcia będzie można naprawić.

Zdjęcia: Google
Tekst: NS

FUTOPIA