Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Chcesz być bardziej eko? Pracuj z domu!

Praca z domu redukuje zanieczyszczenie powietrza.
.get_the_title().

Jak być bardziej eko? Metod na to nie brakuje. Schody zaczynają się natomiast przy wcielaniu ich w życie. Zwłaszcza jeśli ekologiczny styl życia kojarzy wam się z kolejnymi wyrzeczeniami. A co, jeśli tak wcale nie musi być? Niektóre sposoby na bycie eko mogą być prostsze od innych. Na przykład praca z domu, która upowszechniła się wraz z wybuchem pandemii. W periodyku 'Urban Sustainability’ pojawiły się właśnie badania, z których wynika, że home office redukuje zanieczyszczenie powietrza. Stoją za nimi naukowcy z Institut de Ciència i Tecnologia Ambientals na Universitat Autònoma w Barcelonie.

Najpierw naukowcy przyjrzeli się danym z wiosny 2020 w Barcelonie, kiedy to w mieści trwał lockdown i zauważyli, że wraz z ograniczoną mobilnością mieszkańców poprawiła się jakość powietrza w mieście.

Następnie policzyli, że 85 proc. mieszkańców Barcelony pracuje w usługach, a 40 proc. wszystkich przejazdów związanych jest z pracą.

fot. Nabeel Syed / źródło: unsplash

Wówczas wzięli pod uwagę trzy scenariusze: telepraca dwa, trzy i cztery dni w tygodniu. Okazało się, że w pierwszym emisje związane z ruchem ulicznym zostaną zmniejszone o 5 proc., a poziomy dwutlenku azotu o 4 proc. W drugim emisje spadłyby o 10 proc., a poziom dwutlenku azotu o 8 proc.

W trzecim ogólny poziom zanieczyszczenia powietrza związanego z ruchem ulicznym spadłby o 15 proc., a poziom dwutlenku azotu o 10 proc.

Ten ostatni scenariusz może być wart zastosowania w okresach dużego zanieczyszczenia, ponieważ opiera się po prostu na maksymalizacji telepracy i ograniczeniu innych podróży i zakupów związanych z pracą – komentuje główna autorka badania, Alba Badia. Naukowcy doszli także do wniosku, że 45-procentowe ograniczenie korzystania z prywatnych pojazdów mogłoby przyczynić się do redukcji spalin aż o 25 proc. To bardzo istotne, gdyż w dzisiejszych czasach zanieczyszczenie powietrza w miastach w dużej mierze przyczynia się do przedwczesnych zgonów – na całym świecie odpowiada za 4,5 mln śmierci rocznie, a w Polsce za około 51 tys. Nic więc dziwnego, że naukowcy w telepracy widzą szansę dla miast i dla nas samych.

Zdjęcie główne: Jason Strull/Unsplash
Tekst: NS

Zmiany Klimatu