Najlepsze domy w Polsce: Dom Rozcięty
Stowarzyszenie Architektów Polskich po raz kolejny wyróżniło najlepsze obiekty architektoniczne, które powstały na terenie Polski. W piątek 8 października ogłoszono wyniki tegorocznej edycji konkursu Nagroda Roku SARP. Pod uwagę brano obiekty, które zrealizowano do końca 2020 roku. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w 7 kategoriach: budynek mieszkalny jednorodzinny, budynek mieszkalny wielorodzinny, budynek biurowy, oświaty lub administracji, inny budynek użyteczności publicznej, przestrzeń publiczna, budynek kultury i architektura w przestrzeni dziedzictwa.
Nagrodę Roku 2021 w kategorii najlepszy budynek jednorodzinny zdobył Dom Rozcięty POZ_4 zaprojektowany przez pracownię PL.Architekci (architekci Bartłomiej Bajon, Katarzyna Cynka-Bajon, zespół: Agnieszka Jurenko, Monika Kuszyńska).
Dom zaprojektowany dla czteroosobowej rodziny stanął na małej działce przy jednej z poznańskich ulic z zabudową z lat 70. i 80. Właściciele, którzy przez wiele lat mieszkali w Hiszpanii, marzyli o wnętrzach pełnych światła. Równocześnie chcieli mieć przytulny dom o minimalistycznej formie, który zapewni im prywatność. Problemem okazała się sama działka – nie dość, że mała i ciasna, to z południową ekspozycją od strony frontowej. Czyli otwarcie na słońce oznaczało też otwarcie na wzrok przechodniów oraz hałas z dość ruchliwej ulicy.
Zaprojektowanie oryginalnego rozcięcia biegnącego przez bryłę rozwiązało problem i zrodziło pomysł na cały na dom.
Budynek z zewnątrz wygląda dość niepozornie. Otwiera się oknami głównie od północy, a jednak jest cały wypełniony światłem. Wszystko dzięki temu, że bryłę rozcięto biegnącym przez całą jej długość świetlikiem o szerokości 2,5 m. To rozwiązanie zapewniło światło dzienne pomieszczeniom zarówno na piętrze, jak i na parterze oraz pozwoliło zachować mieszkańcom prywatność (ograniczając do minimum okna od strony ruchliwej ulicy). Jury, przyznając Domowi Rozciętemu Nagrodę Roku 2021 w konkursie SARP, doceniło niestandardowy sposób, w jaki projektanci rozwiązali problemy i wykorzystali ograniczoną przestrzeń, aby spełnić oczekiwania inwestorów.
To właśnie rozcięcie bryły nadało wnętrzu jego wyjątkowy charakter. Świetlik nie tylko wpuścił do domu światło dzienne, ale także funkcjonalnie podzielił wnętrze.
Świetlik podzielił piętro na część rodziców i dostępną przez kładkę część dzieci oraz ułatwił komunikację między osobami znajdującymi się na różnych poziomach.
We wnętrzu wszystkie elementy – zabudowy, okładziny, linie sufitu oraz ścian – są harmonijnie dopasowane i precyzyjnie ze sobą połączone. Wykończona okładziną dębową zabudowa na parterze kryje klatkę schodową, szafki kuchenne, toaletę i windę towarową, która ułatwia mieszkańcom takie czynności jak transport bagażu do garażu podziemnego. W całym domu znajduje się mnóstwo szaf i schowków ukrytych za okładzinami i frezowanymi panelami MDF. Eksponując tylko wybrane przedmioty codziennego użytku, projektanci zadbali, by dom był minimalistyczny, funkcjonalny, ale i łatwy do utrzymania w czystości.
Minimalistyczną bryłę z zewnątrz pokryto płytkami ceramicznymi o porowatej strukturze, która ożywiła elewacje.
Wszystkie okna osadzono w licu ściany od strony wewnętrznej, przez co wnęki okienne zyskały dodatkową głębię, podkreśloną dodatkowo czarnymi obramowaniami. ’Świetlik, kładka, bryła budynku oraz okładzina elewacji nadają wyjątkowy, ponadczasowy charakter budynkowi. Dom Rozcięty jest interesujący architektonicznie teraz i będzie interesujący za wiele lat’ – czytamy w opinii jury konkursu SARP.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku również pracownia PL.Architekci zdobyła nagrodę SARP za najlepszy budynek jednorodzinny w Polsce. Zwycięzcą okazał się wtedy dom LUS_4 pod Poznaniem, o którym więcej przeczytacie tutaj.
Źródło: plarchitekci.pl
Opracowanie: AB