Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Piękna, zrównoważona architektura, z której warto brać przykład

UK Green Building Council wybrał 17 przykładowych projektów ekologicznego budownictwa, które zostaną zaprezentowane w wirtualnym pawilonie Build Better Now podczas COP26 w Glasgow.
.get_the_title().

Na wirtualnej wystawie znajdą się inspirujące pomysły z całego świata, które dotyczą rozwiązań dla zrównoważonego środowiska zabudowanego. Wśród nich znalazło się m.in. drewniane centrum kultury, szkoła zbudowana z bambusa czy gliniane domy drukowane w 3D. Przedstawimy wam kilka najciekawszych projektów.

Monash Woodside Building for Technology and Design, Melbourne, Australia

Grimshaw

Ten piękny budynek to jeden z wydziałów australijskiego Uniwersytetu Monasha. Projekt brytyjskiego biura projektowego Grimshaw został zrealizowany w Melbourne i tym samym stał się największym certyfikowanym domem pasywnym na półkuli południowej. Domem pasywnym nazywane są te budynki, które wyróżniają się przede wszystkim zastosowaniem szeregu rozwiązań mających na celu zminimalizowanie zużycia energii.

Elektrownia Brattørkaia, Trondheim, Norwegia

Snøhetta

Norweskie studio projektowe Snøhetta zaprojektowało budynek, który generuje obecnie więcej energii odnawialnej pozyskanej dzięki panelom fotowoltaicznym niż zostało zużyte w fazie budowy. Zaopatruje również sąsiednie budynki i autobusy elektryczne w Trondheim w nadwyżkę energii odnawialnej. Projekt zakłada nowoczesne rozwiązania, takie jak wykorzystanie wody morskiej do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń czy inteligentne kontrolowanie przepływu powietrza.

Budynek posiada najwyższy stopień certyfikatu BREEAM, który jest obecnie najczęściej stosowaną metodą oceny budynków pod kątem ich ekologiczności.

Zrównoważony dom TECLA, Massa Lombarda, Włochy

Mario Cucinella Architects

Zrównoważony dom TECLA to efekt współpracy bolońskiego studia architektonicznego Mario Cucinella Architects oraz specjalistów od druku 3D WASP. Materiałem budulcowym była lokalna, surowa glina, która po raz pierwszy została wykorzystana w taki sposób. Wydrukowanie takiego domu zajmuje dwóm drukarkom 200 godzin, przy czym zużywają jedynie 6 kilowatów energii. Projekt praktycznie całkowicie eliminuje również odpady budowlane.

Centrum Kultury Sara, Skellefteå, Szwecja

White Arkitekter

Centrum Kultury Sara położone w północnej Szwecji zostało zaprojektowane przez szwedzkie studio architektoniczne White Arkitekter. To drugi co do wielkości na świecie drewniany budynek i dodatkowo przez cały okres jego funkcjonowania ma wykazywać ujemną emisję dwutlenku węgla. Drewniana konstrukcja budynku jest w stanie pochłonąć ponad dwukrotnie więcej CO2 niż zostało wyemitowane podczas produkcji materiałów, ich transportu oraz budowy centrum na miejscu.

Budynek został zbudowany ze świerka i jodły pozyskiwanych lokalnie z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, jest również zasilany w 100 proc. energią wodną.

Favela da Paz, São Paulo, Brazylia

Favela da Paz

Favela da Paz to 'miejska ekowioska’ w faweli Jardim Nakamura w São Paulo. Oprócz uprawy żywności ekologicznej w ogrodach wertykalnych i korzystania z systemów zbierania wody deszczowej, budynek wytwarza 100 proc. własnego rocznego zapotrzebowania na energię za pomocą generatora Micro Solar Energy.

Rodziny, których nie stać na opłacenie rachunków, za sprawą budynku otrzymują bezpłatną energię elektryczną i ciepłą wodę.

Odpady organiczne są przetwarzane na gaz, który jest również wykorzystywany do gotowania przez społeczność.

Mosty z drewna klejonego, Amsterdam, Holandia

Arup

Okazuje się, że nie tylko budynki mogą być tworzone w zrównoważony sposób. Most zaprojektowany przez studio Arup pozytywnie oddziałuje na środowisko, ponieważ 75 proc. jego masy powstało z materiałów odnawialnych, co w efekcie zmniejsza negatywne oddziaływanie na otoczenie o 70 proc. Dodatkowo konstrukcja jest neutralna pod względem dwutlenku węgla. Podobne projekty mogą być realizowane w przypadku nowych konstrukcji, jak i przy renowacjach.

Centrum Przedsiębiorczości Uniwersytetu Wschodniej Anglii, Norwich, Anglia

Centrum Przedsiębiorczości Uniwersytetu Wschodniej Anglii

Do budowy niskoemisyjnego centrum wykorzystano lokalne materiały pochodzenia biologicznego, dzięki czemu budynek zyskał certyfikat domu pasywnego oraz certyfikat BREEAM na najwyższym poziomie (Outstanding).

Na budynek składają się wewnętrzne ścianki działowe wykonane z lokalnie pozyskiwanej sosny, strzecha oraz okładzina z trzciny. Powstałe centrum posiada również izolację z papieru pochodzącego w 100 proc. z recyklingu, wykorzystane zostały też tkaniny konopne, przetworzone szkło, tynk gliniany i deski pokrzywowe.

Park Narodowy Wulkanów, Ruhengeri, Rwanda

Milton Group

Dawny teren rolniczy Parku Narodowego Wulkanów w Rwandzie został odrestaurowany dzięki inicjatywie rządowej, która doprowadziła do powrotu fauny i flory naturalnie występującej na tym terenie, przywrócono przede wszystkim siedlisko goryli górskich, gatunku, który jest obecnie zagrożony.

Misją projektu opracowanego przez studio Milton Group od początku był silny nacisk na pozytywny wpływ społeczno-gospodarczy.

Projekt stworzył ponad 700 lokalnych miejsc pracy na budowie – z czego 30 proc. zatrudnionych stanowiły kobiety.

Modulus Homes, Karaczi, Pakistan

Modulus Homes

Modulus Homes mają pomóc w sprostaniu rosnącemu popytowi na mieszkania w Pakistanie, gdzie brakuje około 10 mln domów, a 40 proc. ludności mieszka w slumsach. Pakistan jest również krajem mocno dotkniętym zmianami klimatycznymi, a wiele domów bez systemu chłodzenia czy klimatyzacji nie nadaje się do zamieszkania. Domy Modulus kosztują około 100 dolarów za metr kwadratowy, a czas ich budowy jest dziesięć razy krótszy niż w przypadku domu tradycyjnego. Dwupokojowe domy o zerowej emisji netto kosztują 8 tys. dolarów, co czyni je jednymi z najbardziej przystępnych cenowo na świecie. Domy mogą działać w 100 proc. poza siecią elektryczną i są wyposażone w panele słoneczne oraz system chłodzenia.

Hope Rise, Bristol, Anglia

Hope Rise

Osiedle Hope Rise zostało wzniesione na konstrukcji zbudowanej nad publicznym parkingiem i składa się z 11 domów o zerowej emisji dwutlenku węgla. Nowo powstałe budynki zamieszkują młodzi ludzie, którym grozi bezdomność. Przy budynku oraz parkingu powstały dodatkowo stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Domy Hope Rises składają się z modułów mieszkaniowych, które w 90 proc. powstają w fabryce.

Następnie są instalowane na miejscu, co trwa zaledwie pięć dni. Mieszkania zostały wyposażone w energooszczędne systemy grzewcze, a także dachowe panele słoneczne i inne technologie wytwarzające energię odnawialną. To świetny przykład na to, jak poprzemysłowe tereny w centrach miast mogą zostać ponownie wykorzystane w walce z kryzysem mieszkalnictwa.

Heart of School, Bali, Indonezja

Bamboo U

Heart of School to zielone centrum nauki na Bali, które powstało z bambusa. Lokalnie występujący budulec został wykorzystany do budowy przestrzeni nowoczesnego gmachu.

Dzięki temu, że bambus jest materiałem szybko odnawialnym, gdy budynek osiągnie koniec swojej żywotności, jego trawiaste dachy i bambusowe ściany będzie można kompostować i zamienić z powrotem w glebę.

Projekt pomogło zrealizować Bamboo U, przedsiębiorstwo, które uczy ludzi, jak budować i projektować z bambusa oraz promuje wykorzystanie tego materiału w architekturze.

Zdjęcie główne: Snøhetta
Tekst: Marta Zinkiewicz

DESIGN