Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Tani i ekologiczny smartfon – sprawdź, gdzie go kupić

Zakup używanego, w pełni sprawnego telefonu jest rozwiązaniem dla świadomych konsumentów, którym zależy na ograniczaniu wydatków, ale również swojego śladu węglowego.
.get_the_title().

Według badania Kantar rynek telefonów mobilnych w Polsce jest bardzo duży – smartfona posiada aż 80 proc. Polaków, a 1/3 korzysta na co dzień z co najmniej dwóch takich urządzeń. Co ważne, 4/5 respondentów korzysta z telefonów nie starszych niż 2 lata, a nieużywane już urządzenia w większości trafiają na dno szuflady. 62 proc. badanych stwierdziło, że posiada łącznie, w użytku lub schowane, trzy smartfony. Sprzęt się marnuje, leży i zbiera kurz, aż gdy przestaje być już cokolwiek warty, przychodzi pora, by go wyrzucić.

To nie tylko marnotrawstwo, ale i zagrożenie dla środowiska naturalnego. Smartfon posiada żywotność na poziomie 5-10 lat, więc wymiana go po zaledwie dwóch jest nieracjonalna.

Należy przede wszystkim zwracać uwagę na to, jaki wpływ na środowisko mają nasze decyzje. Poprzez ciągłą wymianę telefonów na nowsze modele powstaje ogromna ilość e-odpadów, które w większości trafiają na wysypisko i przyczyniają się jedynie do generowania zanieczyszczeń. Zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że najnowsze smartfony naszpikowane są chemikaliami i rzadkimi metalami – np. tellurem, kobaltem, manganem czy wolframem.

Europa jest drugim na świecie największym generatorem e-odpadów na osobę, produkując 16,6 kg elektronicznych śmieci per capita.

Zaledwie 35 proc. z tego poddaje się recyklingowi, co jest pewną poprawą w stosunku do 2014 roku, gdy przetwarzano ponownie zaledwie 14 proc. e-odpadów. Są to jednak dane dla Europy – szacuje się, że na całym świecie zaledwie 17 proc. elektronicznych odpadów jest poddane recyklingowi.

Statistic: Projected electronic waste generation worldwide from 2019 to 2030 (in million metric tons)* | Statista
Prognoza ilości wygenerowanych na świecie w latach 2019-2030 / Źródło: Statista.

Niemniej to wciąż zbyt niskie liczby, a ogrom niezwykle szkodliwych śmieci zanieczyszcza nasze środowisko. Szybka i bezmyślna konsumpcja elektroniki może pogrążyć nie tylko nasz kontynent, ale i inne miejsca na świecie. Nie można bowiem zapominać, że proces produkcyjny wysoce rozwiniętej elektroniki jest wciąż mocno zależny od paliw kopalnych i emituje zanieczyszczenia też na etapie produkcji. Dlatego ważne stają się nawyki i trendy konsumenckie. Polacy coraz częściej decydują się na telefony używane, dając drugie życie produktom i biorąc pod uwagę ekologiczne konsekwencje swoich wyborów.

Poprzez zakup używanych urządzeń elektronicznych nie tylko nie marnujemy w pełni sprawnego telefonu, bo używamy go dłużej, ale też zmniejszamy popyt na ciągłą, taśmową produkcję nowego sprzętu. Przedłużając życie, redukujemy ilość e-odpadów.

Jest to podejście bardzo świadome i proekologiczne. Dla wielu przedsiębiorstw, które kupują w ten sposób sprzęt dla swoich pracowników, jest to element polityki związanej z ochroną przyrody.

Grafika: Luxtrade

Problem polega na tym, że wiele osób może mieć pewne wątpliwości co do zakupu telefonu z drugiej ręki. Od takiego urządzenia oczekujemy przede wszystkim niezawodności i pełnej sprawności w każdym czasie, więc obawiamy się, czy nie kupujemy kota w worku. Tutaj do gry wchodzi polska firma Luxtrade, odpowiadająca za bezpieczeństwo transakcji i jakość kupionego urządzenia. Oferują oni na sprzedawane produkty dwuletnią gwarancję i sprawdzają sprawność sprzętu oraz legalność źródła.

Wszystkie ich telefony przechodzą rygorystyczne testy sprawności technicznej i atrakcyjności wizualnej według aż 22 różnych parametrów, a także pochodzą z oficjalnej europejskiej dystrybucji. ‘We play fair’ – głosi hasło marki.

Jesteśmy świadomi, że zakup używanej elektroniki może powodować pewne obawy, dlatego każdy zakupiony u nas smartfon otrzymuje 2 lata gwarancji. Tak długich gwarancji nie daje nawet producent na nowe telefony – mówi Dawid Jonkisz, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Luxtrade. – Nasz zespół ekspertów bardzo dokładnie testuje każdy telefon, stworzyliśmy autorski system sprawdzenia 22 parametrów sprawności i atrakcyjności wizualnej. Telefon, który nie przejdzie pełnego testu, nie jest dopuszczony do sprzedaży. Oferujemy naszym klientom wyłącznie sprawdzone modele z pełną transparentnością – tłumaczy Bartosz Waleczek, dyrektor operacyjny Luxtrade. Warto mieć na uwadze, że używany sprzęt jest nie tylko równie sprawny i bezpieczny, ale też znacznie tańszy – nawet o 60 proc. niż nowy odpowiednik.

Poza sklepem internetowym Luxtrade posiada też sieć sklepów stacjonarnych, które można znaleźć w Warszawie, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Tychach oraz Kielcach. Planowane jest otwarcie większej ich liczby z powodu wielkiego zainteresowania usługą – w ten sposób klienci mogą zobaczyć i sprawdzić na własne oczy urządzenie przed jego zakupem. Biorąc jednak pod uwagę wymagające testy jakości w Luxtrade, które pozwalają nam kupić najlepszy możliwie dostępny używany sprzęt na rynku, zakup w sklepie internetowym jest równie bezpieczny.

Jeden z salonów Luxtrade. Grafika: Luxtrade

Zależy nam na tym, aby upowszechnić w społeczeństwie zakup elektroniki z drugiej ręki, która jest równie dobra, co nowe urządzenia, w stu procentach sprawna, wciąż atrakcyjna wizualnie, a przy tym przyjazna dla portfela i na pewno proekologiczna, dla świadomych klientów. Co chwila słyszymy o premierach kolejnych smartfonów, jednak faktem jest, że przeskoki technologiczne między kolejnymi modelami są niewielkie. Dlatego z ogromnym sukcesem tworzymy miejsce, w którym klienci mogą bezpiecznie kupować dokładnie sprawdzone urządzenia, na które dajemy aż dwuletnią gwarancję. Pozwala to znacząco ograniczyć produkcję elektrośmieci w środowisku – tłumaczy Tomasz Kowalczyk, dyrektor generalny i właściciel marki Luxtrade.

Zmiany Klimatu