Najlepsze domy w Polsce: Dom nad rzeką
Dom nad rzeką stanął niedaleko Szczecina, na malowniczej działce z widokiem na Odrę. Za jego projekt odpowiada pracownia DISM Architekci (Tomasz Melnicki, Tomasz Sobiecki). W najbliższym otoczeniu budynku znajdują się domy jednorodzinne o zróżnicowanej formie i różnej jakości, powstają też obiekty dla osób marzących o życiu nad wodą, w otoczeniu zieleni i z niezwykłymi widokami.
Projekt domu stworzony został dla młodej rodziny z dziećmi. Właścicielom zależało na parterowej willi o prostej, współczesnej bryle.
Nieregularnie ukształtowany teren opada w kierunku wschodnim – w stronę rzeki. Narożna działka z wjazdem od północy i niezwykłymi widokami narzuciła układ funkcjonalny domu.
Nowoczesną bryłę Domu nad rzeką oparto na prostych kształtach. Dwa prostopadłościenne bloki tworzą spójną całość. Elewacje zostały wykończone białym tynkiem. Kontrastowe, czarne ramy okien i żaluzji zewnętrznych dodają im nowoczesnego sznytu, natomiast duże przeszklenia łączą wnętrza z otaczającą przyrodą.
Budynek, który zaprojektowano na planie litery 'L’, ma wyraźnie wydzieloną strefę dzienną i nocną. Aby zachować jeden poziom w przestrzeni dziennej, prostopadłościenna forma unosi się nad opadającym terenem działki. Wypuszczony wspornikowo taras z obejściem wokół domu dodatkowo podkreśla ten efekt.
Dom nad rzeką, zgodnie z ukształtowaniem działki opadającej w stronę wody, został zaplanowany na różnych poziomach.
Budynek, mimo że jest zaprojektowany na trzech różnych poziomach, zachowuje parterowy charakter na całej swoje długości. Dodatkowo bryła domu zapewnia mieszkańcom prywatność – zaprojektowana na planie litery 'L’ stanowi barierę między publiczną drogą dojazdową a prywatnym ogrodem.
Program funkcjonalny domu rozplanowano na trzech poziomach.
Salon z otwartą kuchnią i jadalnią znajduje się w wysuniętej bliżej wody bryle, w niższej części działki. Dzięki dużym przeszkleniom roztacza się stąd piękny widok na rzekę i tereny zielone, które pozostaną niezabudowane. Część dzienna otwiera się też na południowy taras, zapewniając mieszkańcom maksymalne doświetlenie światłem słonecznym.
W wyższej części działki zaplanowano strefę prywatną z sypialniami oraz dodatkowymi pomieszczeniami. Trzeci, pośredni poziom, stanowi garaż, który nawiązuje do naturalnego ukształtowania działki. Bliskość rzeki i warunki gruntowe wymagały zaprojektowania posadowienia na mikropalach.
Źródło: dism.pl
Opracowanie: AB