Malta jako pierwszy kraj w Europie zalegalizuje marihuanę

Decyzja tego wyspiarskiego kraju może wkrótce pociągnąć za sobą zmiany na reszcie kontynentu.
.get_the_title().

Malta stanie się w tym tygodniu pierwszym europejskim krajem, który zalegalizuje uprawę i posiadanie marihuany na własny użytek, wyprzedzając Luksemburg, w którym trwa proces reform w prawie antynarkotykowym. Posiadanie do siedmiu gramów narkotyku będzie legalne dla osób powyżej 18 roku życia, a w domu będzie można hodować maksymalnie cztery rośliny konopi i przechowywać do 50 g suszu.

Podczas wtorkowego głosowania w maltańskim parlamencie ustawę poparło 36 deputowanych. Przeciwko legalizacji marihuany zagłosowało 27 parlamentarzystów.

Decyzja Malty ma więc wpłynąć na uniknięcie kryminalizacji używania marihuany, przy jednoczesnym zapewnieniu redukcji szkód. Osoby poniżej 18 roku życia, które znajdą się w posiadaniu marihuany, staną przed komisją sprawiedliwości, która zaleci im specjalną opiekę. Osobom spożywającym konopie indyjskie w obecności dziecka będą natomiast grozić grzywny w wysokości od 300 do 500 euro.

Oprócz umożliwienia ludziom uprawiania roślin w domu, legalna będzie też uprawa prowadzona przez kluby konopi indyjskich. Organizacje te nie mogą być nastawione na zysk, a skupiać się będą wyłącznie na dystrybucji marihuany wśród swoich członków. Członkostwo w klubie będzie ograniczone do 500 osób, a każda z nich będzie mogła otrzymać do 7 gramów dziennie, przy czym maksymalnie 50 gramów miesięcznie. Kluby nie będą mogły znajdować się w odległości mniejszej niż 250 metrów od szkół i ośrodków dla młodzieży.

Zdjęcie: Add Weed / Unsplash

Posunięcie Malty, najmniejszego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, jest prawdopodobnie pierwszą z wielu podobnych reform, które obserwować będziemy w najbliższym czasie w Europie. Coraz bliższe wydaje się zalegalizowanie marihuany nie tylko w Luksemburgu, ale i w takich krajach jak Niemcy, Szwajcaria i Holandia. Referendum w tej sprawie ma zostać przeprowadzone we Włoszech.

Najbardziej kojarzonym z luźnym podejściem do używania marihuany krajem jest Holandia. Jednak obecnie posiadanie i handel są tam technicznie nielegalne. Zamiast tego rząd stosuje politykę tolerancji, zgodnie z którą używanie konopi indyjskich jest w dużej mierze akceptowane.

Zmiana podejścia europejskich rządów jest następstwem decyzji ONZ z grudnia ubiegłego roku o usunięciu marihuany z listy narkotyków uznanych za potencjalnie uzależniające i niebezpieczne oraz mające niewielkie lub żadne zastosowanie terapeutyczne.

Podczas gdy w Europie proces liberalizacji prawa dotyczącego uprawy, zakupu i przechowywania konopi indyjskich na własny użytek rekreacyjny dopiero nabrał rozpędu, podobne przepisy obowiązują już w Kanadzie, Meksyku i kilkunastu stanach USA.

Zdjęcie główne: Jeff W / Unsplash
Tekst: AD

TU I TERAZ