We Francji wszedł w życie zakaz pakowania owoców i warzyw w plastik
Denerwują was pojedyncze ogórki czy kukurydze obowiązkowo owinięte warstwą plastiku? 1 stycznia we Francji weszło w życie prawo, które zakazuje sprzedaży tak opakowanych owoców i warzyw. Zakaz dotyczy łącznie aż 30 gatunków, w tym papryki, porów, cukinii, bananów, gruszek, cytryn czy kiwi.
Póki co nie będzie jednak obowiązywał w przypadku delikatniejszych warzyw i owoców, jak pomidory koktajlowe czy maliny – tu producenci mają chwilę, by znaleźć bardziej ekologiczne alternatywy dla plastikowych opakowań.
Nie obejmie także opakowań powyżej 1,5 kg. Do 2026 roku wszystkie owoce i warzywa we Francji będą sprzedawane bez opakowania lub w opakowaniu, które jest przyjazne dla środowiska. Szacuje się, że w ubiegłym roku aż 37 proc. owoców i warzyw sprzedanych w tym kraju było opakowanych w plastik. Tak więc rząd liczy, że dzięki zakazowi uda się wyprodukować aż o miliard mniej jednorazowych opakowań z tworzyw sztucznych. Analogiczne prawo zostanie wprowadzone z początkiem przyszłego roku także w Hiszpanii.
Jednak to jeszcze nie wszystko: we francuskich fast foodach nie dostaniemy już plastikowych zabawek, a z kiosków znikną opakowane w plastik pisma.
Do tego od marca reklamy samochodów będą musiały zachęcać potencjalnych widzów do tego, by jeździli mniej i wybierali transport publiczny.
W przeciwnym wypadku reklamodawcy będą się musieli liczyć z karą w wysokości 50 euro. Z kolei dostawcy internetu i operatorzy komórkowi będą musieli informować o tym, że korzystanie z internetu także nie jest obojętne dla środowiska. Z danych tamtejszego rządu wynika, że sektor technologiczny odpowiada we Francji aż za 2 proc. wszystkich emisji gazów cieplarnianych.
Zdjęcie główne: Waste Management World
Tekst: NS