Niemieccy księża wychodzą z szafy i domagają się reform w Kościele

Ponad 120 księży i pracowników ze wspólnoty Kościoła Katolickiego w Niemczech wyoutowało się i rozpoczęło kampanię domagającą się położenia kresu instytucjonalnej dyskryminacji osób LGBT+.
.get_the_title().

Kościół rzymskokatolicki w Niemczech stanął w obliczu ponownych apeli o lepszą ochronę praw LGBT+ i położenie kresu instytucjonalnej dyskryminacji queerowych osób. Około 125 byłych i obecnych księży, nauczycieli, administratorów kościelnych i wolontariuszy wyoutowało się, prosząc Kościół o uwzględnienie ich żądań i zlikwidowanie ‘przestarzałych stwierdzeń doktryny kościelnej’ w odniesieniu do seksualności i płci.

Członkowie społeczności kościelnej w ramach inicjatywy 'OutInChurch’ opublikowali w mediach społecznościowych siedem postulatów.

Chcą móc żyć bez strachu i mieć dostęp do wszelkiego rodzaju zajęć i zawodów w Kościele bez dyskryminacji. Sądzą, że ich orientacji seksualnej nigdy nie należy uważać za naruszenie lojalności ani powód zwolnienia z zawodu. Proszą Kościół o zrewidowanie swoich oświadczeń na temat seksualności w oparciu o ‘odkrycia teologiczne i naukowo-ludzkie’. Oprócz żądania równych praw pracownicy domagają się też, aby Kościół wziął odpowiedzialność za dyskryminację członków społeczności LGBT+ na przestrzeni historii, wzywając biskupów do przejęcia odpowiedzialności w imieniu Kościoła.

A jakie jest obecnie stanowisko Watykanu?

Watykan w zeszłym roku orzekł, że księża nie mogą błogosławić związków jednopłciowych i że takie błogosławieństwa nie są ważne.

Orzeczenie ponownie rozpaliło debatę w tej sprawie, a w niektórych częściach Niemiec pojawił się przeciwko niemu znaczny opór. W zeszłym roku co najmniej dwóch biskupów w Niemczech, w tym kardynał Reinhard Marx z Monachium, wyraziło poparcie dla swego rodzaju ‘duszpasterskiego’ błogosławieństwa dla związków osób tej samej płci. W Niemczech i Stanach Zjednoczonych parafie i duchowni zaczęli błogosławić związki jednopłciowe, a apeli biskupów w sprawie instytucjonalizacji małżeństw homoseksualnych jest coraz więcej.

Jednak w odpowiedzi na formalne pytania wielu diecezji, czy praktyka jest dozwolona, doktrynalny urząd Watykanu o nazwie Kongregacja Nauki Wiary stwierdził, że nie jest. Papież Franciszek potwierdził tę odpowiedź, dodając, że ‘nie miała ona być formą niesprawiedliwej dyskryminacji, ale raczej przypomnieniem prawdy obrzędu liturgicznego’ sakramentu małżeństwa.

Zdjęcie główne: Jeremy Bezanger
Tekst: MK

SPOŁECZEŃSTWO