Ciemni empaci, czyli najgroźniejszy typ osobowości

Okazuje się, że empatia także ma swoją mroczną stronę.
.get_the_title().

Empatię uważamy generalnie za pozytywną cechę. Dzięki niej umiemy zrozumieć uczucia i emocje innych ludzi i wczuć się w ich sytuację. Ale okazuje się, że i empatia ma swoją mroczną stronę. 'Ciemna empatia’ po raz pierwszy została opisana zaledwie dwa lata temu przez naukowców z Nottingham Trent University. Naukowcy zauważyli, że wśród osób przejawiających pewne cechy z tak zwanej ciemnej triady – makiawelizm, narcyzm i psychopatię – znajdują się także empatyczne jednostki.

Empatia i aspołeczne cechy osobowości idące ręka w rękę? To możliwe.

Badacze przeprowadzili wśród 991 osób ankietę, wykorzystując model struktury osobowości Wielkiej Piątki i odkryli, że część osób odczuwa prawdziwą empatię, a część – empatię poznawczą. To znaczy potrafią dostrzec czyjś punkt widzenia i zrozumieć cudze emocje, ale nie współodczuwają. Zamiast tego wykorzystują te informacje do manipulacji. To właśnie ciemni empaci. Co ciekawe, nie jest ich wcale tak mało – w tym badaniu było ich około 19 proc., a więc można przypuszczać, że to częstsze zjawisko niż by się wydawało.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez Mystic Michaela (@mysticmichaela)

Ciemny empata może być w rzeczywistości bardziej niebezpieczny niż bardziej zimny i nieczuły typ z ciemnej triady, ponieważ może się do ciebie bardziej zbliżyć i w rezultacie wyrządzić większe szkody – wyjaśnia jedna z osób odpowiedzialnych za badanie, psycholożka kliniczna Ramani Durvasula.

Jakimi ludźmi są ciemni empaci? To osoby ekstrawertyczne i sympatyczne, często także charyzmatyczne i mające świetne umiejętności społeczne.

’Pod względem dobrego samopoczucia ciemni empaci radzili sobie lepiej niż osobowości spod znaku ciemnej triady w wielu kategoriach, w tym lęku, przyjemności społecznej i bliskich związkach’ – napisali naukowcy. Celują w złośliwy humor i lubią wywoływać w innych poczucie winy. Choć nie są narcyzami, mają wiele narcystycznych cech – między innymi arogancję, potrzebę bycia podziwianym, poczucie własnej ważności.

Ciemny empata przedstawiany jest niekiedy jako najniebezpieczniejszy typ osobowości, ponieważ traktuje on nasze emocje wyłącznie instrumentalnie.

Ale bycie ciemnym empatą ma też jedną pozytywną stronę. Takie osoby mogą wykonywać pracę, która dla wielu jest emocjonalnie nie do przejścia, czyli na przykład pracować w wydziale zabójstw lub w pogotowiu ratunkowym.

Zdjęcie główne: Lifehacker
Tekst: NS

SURPRISE