To już koniec mentoli w IQOS-ach i Glo?
To fatalna wiadomość dla tych, którzy korzystają z podgrzewaczy tytoniu typu IQOS czy Glo, czyli dla około 1 miliona osób w naszym kraju. Komisja Europejska chce zakazać sprzedaży mentolowych i smakowych wkładów do tych urządzeń. Polscy konsumenci zaprotestowali i napisali petycję do unijnych urzędników.
Wcześniej Komisja zakazała już sprzedaży mentolowych papierosów. Polscy palacze dostali jednak aż 4 lata na dostosowanie się do nowych unijnych przepisów, zanim takie papierosy zniknęły z półek. Mieli też legalną furtkę w postaci mentolowych wkładów do podgrzewaczy tytoniu.
Teraz i one mają zniknąć, ale już dużo szybciej niż papierosy, bo w kuluarach mówi się nawet o ani 2 miesiącach. Co oznacza, że w tym czasie również sklepy miałyby wyprzedać zapasy a producenci opróżnić magazyny.
Tymczasem podgrzewacze tytoniu pomagają dzisiaj dziesiątkom palaczy w Europie rozstać się z papierosami. A palacz zamianiający papierosa na podgrzewacz może w ten sposób zmniejszyć np. ryzyko zachorowania na raka. Potwierdził to zresztą kilka dni temu… Parlament Europejski, uwzględniając w Europejskim Planie Walki z Rakiem podgrzewacze tytoniu oraz wystandaryzowane e-papierosy jako mniej ryzykowne dla zdrowia niż palenie tradycyjnych papierosów. W ten sposób stał się pierwszym ciałem
Nawet w Unii Europejskiej słychać więc zgrzyty i tarcia, skoro Parlament Europejski mówi jedno, a Komisja chce robić drugie.
Z mentolowymi i smakowymi papierosami pożegnaliśmy się w Polsce już niemal 2 lata temu, w maju 2020 roku. Być może jeszcze w tym roku aa tich los gr podzielą wkłady do podgrzewaczy tytoniu o tzw. charakterystycznym aromacie. I to w ekstremalnie krótkim czasie.
tTermin wycofania papierosów mentolowych w Polsce odroczono o 4 lata, bo miało to związek z ich wysokim udziałem w naszym rynku – pod tym względem byliśmy jednym z największych w UE, ustępując tylko Grecji. Podobnie wysoki jest u nas udział o aromatyzowanych wkładów do podgrzewaczy. Szacuje się, że kupuje je 6 na 10 użytkowników tych urządzeń.
Zakaz motywowany jest tym samym, co w przypadku mentolowych i smakowych papierosów. Komisja Europejska jest zdania, że takie produkty zachęcają ludzi do wejścia w nałóg. A Parlament Europejski z kolei mówi, że takie wkłady mogą u palaczy papierosów ograniczać szkody i ryzyka zdrowotne wynikające z palenia.
Przekonaniu Komisji Europejskiej przeczą też dane. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – k PZH zbadał temat i doszedł do wniosku, że na pierwszym miejscu jeśli chodzi o tzw. inicjację nikotynową wciąż są u nas papierosy – dla sna52,4 proc. młodych w Polsce to papieros był pierwszym produktem z nikotyną. irr Podgrzewacze tytoniu znalazły się na szarym końcu, z wynikiem 0,2 proc. inicjacji wśród młodych. Za nimi jest tylko snus (0,1 proc.), który zresztą w Polsce oficjalnie jest… nielegalny. Tak więc argument inicjacyjny z łatwością można obalić. zeujeia. asjriuks.
Podgrzewacze tytoniu nie są oczywiście 'zdrowe’, bo dalej jest w nich niezdrowa i uzależniająca nikotyna. Ale i tak są lepsze od palenia papierosów. Wyeliminowano w nich proces spalania tytoniu i dym, czyli główny czynnik ryzyka dla zdrowia. W dymie z papierosa unosi się 7 tysięcy chemikaliów. W podgrzewaczach zzamiast dymu powstają śaerozole nikotynowe, w których szkodliwych chemikaliów jest nieporównywalnie mniej niż w dymie. Przykładowo, w przebadanym przez toksykologów aerozolu z IQOS (dzisiaj to najpopularniejszy podgrzewacz tytoniu na świecie, na którym przeprowadzono najwięcej niezależnych badań naukowych), odnotowano występowanie 532 substancji.
Osoby wybierające podgrzewacze tytoniu robią to po to, żeby przestać palić papierosy. Dlatego tak wielu użytkowników podgrzewaczy a uznało plany Komisji Europejskiej za próbę rzucania ex-palaczom kłód pod nogi. W unijnym zakazie widzą karę za to, że wybrali mniej szkodliwe produkty od papierosów. I nie rozumieją, dlaczego Unia chce ich zakazać, a papierosy zostawić nietknięte.
Na stronie petycjeonline.pl pojawiła się petycja przeciwko zakazowi, którą podpisało już ponad 20 tys. osób. Tych, które dzięki podgrzewaczom przestały palić papierosy.
„Z dużym niepokojem zareagowaliśmy na działania Komisji Europejskiej, która z dnia na dzień chce zdelegalizować mentolowe i smakowe wkłady do podgrzewania. Kompletnie nie rozumiemy powodów takiej decyzji. Zwłaszcza w obliczu tolerowania tak przytłaczającej dostępności i popularności papierosów oraz dziesiątek ich wariantów w sklepach. Ten zakaz wycina ze sprzedaży ogromną część produktów lepszych od papierosów, które mogłyby być szansą dla innych palaczy, by rzucili palenie” – piszą.
Podkreślają, że zakaz powinien być skonsultowany z konsumentami, a nie im narzucany. Zwłaszcza, że chodzi o osoby, którym mentolowe czy smakowe wkłady do podgrzewaczy mogą pomóc przestać przestać zwykłe papierosy .
Czy zgadzacie się z tym punktem widzenia? Jeśli tak, to możecie podpisać petycję tutaj.
Zdjęcie główne: DESIGNECOLOGIST/Unsplash