Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji
W czwartek, 24 lutego, Ukraina została zaatakowana przez Rosję. W obliczu tych wydarzeń wielu z nas zastanawia się, co może zrobić, by pomóc Ukraińcom, którzy znaleźli się w ciężkiej sytuacji. Oznaki solidarności – takie jak żółto-niebieska flaga na Facebooku, podawanie dalej informacji w mediach społecznościowych czy udział w stosownych demonstracjach, które w czwartek odbyły się w wielu miastach Polski – są istotne, lecz istnieją także bardziej namacalne formy pomocy. Takie, które wymagają mniejszego lub większego zaangażowania. Zebraliśmy je tu dla was w kilku podpunktach.
Pomoc finansowa
Najpowszechniejszą formą pomocy jest oczywiście przelanie pieniędzy na jedną z wielu zbiórek. Ile przelać pieniędzy? To oczywiście zależy od twoich możliwości finansowych. Bardzo dużo organizacji zbiera obecnie środki, które przeznaczone zostaną na pomoc humanitarną, wśród nich:
UNICEF,
Caritas,
Pomagam.pl we współpracy z Fundacją 'Nasz Wybór’,
Polska Akcja Humanitarna,
Fundacja Otwarty Dialog,
Fundacja HumanDoc,
SOS Wioski Dziecięce,
Siepomaga.pl,
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.
To oczywiście nie wszystkie zbiórki, które możecie znaleźć w internecie. Zachęcamy do wpłat, ale jednocześnie uczulamy was na jedną rzecz – pamiętajcie, żeby przelewać pieniądze na konta zaufanych organizacji i na zweryfikowane zbiórki. To niby oczywiste, ale w emocjach można o tym zapomnieć.
Na wyróżnienie zasługują też akcja Art Rage, w ramach których dostępne są dwa pakiety książek dotyczących Ukrainy: papierowe lub ebooki. Całość środków z ich sprzedaży przelana zostanie na konto Fundacji Ocalenie.
Pomoc rzeczowa
Równie istotna jest pomoc rzeczowa, ale tu pamiętajcie o tym, że nie każdy ciuch, który wygrzebiecie z dna szafy jest na wagę złota. Przynieście więc dokładnie te przedmioty, które są wyszczególnione. Zbiórki organizuje między innymi Warszawski Strajk Kobiet i Ubrania do Oddania – to w Warszawie, z kolei we wrocławskich szkołach w poniedziałek zacznie się akcja ’Dary dla Ukrainy’, a w Krakowie z akcją pomocową wystartowało choćby Radio Kraków. Ale zbiórek jest naprawdę dużo i z pewnością znajdziecie coś i w waszej okolicy.
Wolontariat
Wasze umiejętności mogą się okazać na wagę złota. Jesteś prawnikiem albo psychologiem? Znasz ukraiński lub rosyjski? Teraz jest pora, by podzielić się tym ze światem. Prawników odsyłamy na facebookową grupę Prawniczki i Prawnicy Ukraińcom. Ukraiński Dom w Warszawie szuka z kolei osób o różnych umiejętnościach – tu znajdziecie formularz zgłoszeniowy, podobnie Fundacja Ocalenie, Stowarzyszenie Homo Faber z Lublina, wrocławska Fundacja Ukraina czy krośnieńskie WspierajMy się razem.
Możecie też sprawdzić facebookową grupę Pomoc dla Ukrainy.
Noclegi
Masz mieszkanie, pokój czy kanapę i chcesz pomóc? Możesz też przyjąć pod swój dach osoby z Ukrainy – oczywiście nieodpłatnie. Takie akcje również koordynuje choćby Ukraiński Dom w Warszawie, ale także facebookowa Grupa Zasoby Warszawa, Fundacja Ukraina czy Fundacja Nasz Wybór.
Krew
Zbierana jest także krew dla mieszkańców Ukrainy – jeśli tylko jesteście w grupie dawców, sprawdźcie informacje na stronie najbliższego centrum krwiodawstwa.
Zdjęcie główne: Tina Hartung/Unsplash