Poznaj ukraińską kulturę!

Centrum Edukacji Obywatelskiej przygotowało listę ukraińskich książek, filmów i wykonawców, których warto znać.
.get_the_title().

W Polsce od wielu lat mieszka, pracuje i studiuje wielu Ukraińców i Ukrainek (ponad 1,3 mln według danych z początku tego roku). Teraz, w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, domu szukają i szukać będą u nas setki tysięcy obywateli tego kraju. Od tygodnia na niesamowitą skalę wspieramy naszych sąsiadów. Oprócz zbiórek finansowych, pomocy materialnej czy przyjmowania w domu uchodźców, solidarność z Ukrainą możemy wyrazić również poznając jej kulturę.

Pozwoli to nie tylko lepiej zrozumieć Ukraińców i Ukrainki, ale również przypomina o niezależności Ukrainy i jej własnym dziedzictwie narodowym.

Przygotowana przez Centrum Edukacji Obywatelskiej lista podzielona jest na kilka kategorii – literatura piękna (Jurij Andruchowycz, Andrij Bondar, Andrej Kurkow, Natalka Śniadanko), literatura wojenna (Lubow Jakymczuk, Wołodymyr Rafiejenko, Serhij Żadan) czy literatura faktu, gdzie obok takich nazwisk jak Oksana Zabużko pojawiają się też pozycje polskich reportażystów specjalizujących się w tematyce ukraińskiej (Paweł Pieniążek, Ziemowit Szczerek).

Co ważne, wśród pozycji książkowych znajdziemy też książki dla dzieci, jak na przykład 'Wojna, która zmieniła Rondo’ Romany Romanyszyn i Andrija Łesiwa, czyli ilustrowana opowieść o tym, że wojna nie ma serca i nie rozumie żadnego języka.

Niektóre z polecanych tytułów dostępne są bezpłatnie online.

Oprócz inspiracji literackich warto również poznać twórczość ukraińskich filmowców, na przykład wielokrotnie nagradzanego na międzynarodowych festiwalach Siergieja Łoźnicy, który zarówno w swoich filmach dokumentalnych, jak i fabularnych bardzo celnie przedstawia realia życia nie tylko w Ukrainie, ale i w Rosji, oddając prawdziwego ducha obu narodów.

Muzycznie również jest z czego wybierać, bo w wykonaniu ukraińskich zespołów posłuchamy od kawałków bogatych w elementy folkowe (DachaBracha), przez rap w wykonaniu Alyony Alyony czy Kalusha, po reggae (5’nizza).

Pełna lista dostępna jest tutaj.

Zdjęcie główne: Kadr z filmu 'Donbas’ Siergieja Łoźnica / Zdjęcie: materiały prasowe Against Gravity
Tekst: AD

KULTURA I SZTUKA