Previous Slide Icon Next Slide Icon
Play Daily Button Pause Daily Button
Exit Daily Button

Kto odpowiada za obronę Ukrainy? Poznajcie ludzi Zełenskiego

To na nich spoczywa bezpieczeństwo Ukrainy i Europy.
.get_the_title().

Twarzą walczącej o wolność Ukrainy jest sławny już na cały świat Wołodymyr Zełenski. Ale mimo że nominalnie jest głównodowodzącym Zbrojnych Sił Ukrainy, nie jest on sam. Wspierają go zaufani ludzie, którzy ciężko pracują na sukces tego kraju.

Jednym z kluczowych polityków naszego wschodniego sąsiada jest Ołeksij Reznikow, od 4 listopada 2021 roku minister obrony.

Wcześniej przez półtora roku był wicepremierem i ministrem ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy. Przed tym był prawnikiem i reprezentował m.in. Wiktora Juszczenkę w sądzie najwyższym, dowodząc konieczności powtórzenia drugiej tury wyborów prezydenckich ze względu na fałszerstwo, a także deputowanym rady miasta Kijowa i zastępcą mera tego miasta. Reznikow głośno krytykował Rosję za nieszanowanie porozumień mińskich i eskalację na wschodzie Ukrainy oraz popierał współpracę kraju z Zachodem. Przypominał też, że Ukraina dobrze poradziła sobie w 2014 roku, mimo że była znacznie gorzej przygotowana niż teraz.

Naczelnym dowódcą Zbrojnych Sił Ukrainy jest Walerij Załużny, który walczył na wschodzie kraju od 2014 roku.

Może poszczycić się wielkim doświadczeniem – to generał, który nieraz przebywał na pierwszej linii frontu w walce z okupantem rosyjskim. Był też szefem sztabu Operacji Połączonych Sił i kierował Operacyjnym Dowództwem ‘Północ’. Uważany jest za osobę przyjazną, przystępną i doświadczoną, przez co cieszy się wielkim zaufaniem i autorytetem wśród żołnierzy. Został mianowany naczelnym dowódcą w lipcu 2021 roku. Popiera wielką reformę armii na wzór standardów NATO i pozbycie się postsowieckiego sprzętu i struktur. – Przeszliśmy wojnę i mamy za sobą odpowiednie przygotowania. Jesteśmy gotowi spotkać wrogów, i to nie z kwiatami, ale ze stingerami, javelinami i NLAW-ami. Welcome to hell! – powiedział Załużny.

Walerij Załużny / Zdjęcie: East News

Sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) jest Ołeksij Daniłow.

Ten doświadczony polityk mianowany został na tę funkcję już w październiku 2019 roku, czyli krótko po objęciu urzędu przez Zełenskiego. Daniłow pracował wcześniej z Juszczenką i Julią Tymoszenko, był gubernatorem obwodu ługańskiego oraz merem Ługańska i w przeciwieństwie do polityków z tej części kraju miał zawsze poglądy prozachodnie. Później pracował w kulturze i w branży IT, gdzie poznał Zełenskiego. Po objęciu funkcji szefa RBNiO rozpoczął walkę z oligarchami i wprowadził sankcje na prorosyjskie kanały informacyjne kierowane przez bliskiego Putinowi Wiktora Medwedczuka. Zapowiedział też wojnę z rajami podatkowymi, w których ulokowane zostały skradzione w Ukrainie pieniądze. W ten sposób zdobył sympatię Ukraińców.

Ołeksij Daniłow / Zdjęcie: AFP

Ministrem spraw wewnętrznych od lipca 2021 roku jest Denys Monastyrski.

Wcześniej był prawnikiem, który zajmował się reformą systemu porządkowego i sądowego. Resort spraw wewnętrznych nie jest ściśle powiązany z działaniami militarnymi, a Monastyrski nie trafia na pierwsze strony gazet, lecz jest ważny w ogólnym systemie bezpieczeństwa kraju – podlega mu policja, służba pograniczna i migracyjna, a także gwardia narodowa. Ukraińscy pogranicznicy wraz z gwardią narodową brali i dalej biorą udział w walkach z okupantem. Przed wojną, przez wiele miesięcy, Monastyrski zajmował się wzmacnianiem granicy z Rosją i Białorusią.

Denys Monastyrski / Zdjęcie: MSW Ukraina

Doradca kancelarii prezydenta Ołeksij Arestowicz był kiedyś blogerem, aktorem oraz publicystą politycznym, który przewidział m.in. aneksję Krymu przez Rosję.

Skończył teologię, ma polsko-białoruskie korzenie. Jest też absolwentem Odeskiego Instytutu Wojsk Lądowych, a w latach 1994-2005 pracował w ukraińskim wywiadzie. Od 2014 roku przygotowuje jednostki bojowe w ramach programu Rezerwa Ludowa, a od września 2018 do września 2019 roku służył w strefie ochrony środowiska pod Kramatorskiem w 72 brygadzie zmechanizowanej. Walczył ochotniczo, staczając w sumie 33 bitwy poza linią frontu. 28 października 2020 roku został mianowany doradcą ds. polityki informacyjnej Łeonida Krawczuka i oficjalnym przewodniczącym ukraińskiej delegacji do Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK) podczas rozmów w Mińsku w sprawie rozwiązania konfliktu we wschodniej Ukrainie. 1 grudnia 2020 roku szef Kancelarii Prezydenta Ukrainy Andrij Jermak powołał Ołeksija Arestowycza na swojego niezależnego doradcę ds. komunikacji strategicznej w dziedzinie bezpieczeństwa narodowego i obrony.

Chcemy rzetelnej analizy prawnej tego, na jakiej podstawie Rosja pozostaje stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jesteśmy przekonani, że kiedy ta analiza prawna zostanie przeprowadzona, okaże się, że Rosja w RB ONZ jest nielegalnie – powiedział niedawno Dmytro Kułeba, szef MSZ Ukrainy.

Kułeba zasłynął na świecie swoją bezkompromisową i stanowczą postawą wobec Rosji w związku z atakiem na jego kraj.

Namawiał też do ‘deputinizacji świata’ i odcięcia się krajów zachodnich od rosyjskiej dyktatury. Kułeba jest prawnikiem i dyplomatą, przedstawicielem Ukrainy przy Radzie Europy, był wicepremierem ds. integracji z UE i NATO, a od marca 2020 roku jest ministrem spraw zagranicznych. Wraz z Zełenskim jest obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie osób z Ukrainy. Informuje o stosunkach z innymi krajami, stanie wojny i o sytuacji w Ukrainie.

Dmytro Kułeba / Zdjęcie: Dmytro Kułeba/Twitter

Zdjęcie główne: Getty Images
Tekst: MK

TU I TERAZ