6 zmian, które możemy wprowadzić w życie, by wygrać z kryzysem klimatycznym

Co jeść i ile ubrań kupować, by nasza planeta była nam wdzięczna? Naukowcy znają odpowiedź.
.get_the_title().

Naukowcy z Leeds University, eksperci z globalnej firmy inżynieryjnej Arup oraz miasta członkowskie C40 postanowiły przyjrzeć się temu, co każdy z nas może zrobić, by oddalić widmo katastrofy klimatycznej.

Wyodrębnili oni 6 zasad, dzięki którym udałoby się zapewnić 1/4 redukcji emisji potrzebnych, by zatrzymać globalne ocieplenie na poziomie 1,5 stopnia Celsjusza.

To raz na zawsze kończy debatę o tym, czy obywatele mogą odegrać rolę w ochronie naszej planety. Nie mamy czasu czekać, aż jedna grupa zacznie działać, potrzebujemy wszystkich rąk na pokładzie – mówi Tom Bailey, współtwórca kampanii ’The Jump’, która towarzyszy wynikom badań.

Oto 6 zmian, które warto wprowadzić w życie:

1. Przerzuć się na dietę w dużej mierze opartą na roślinach i nie marnuj żywności.
2. Kupuj nie więcej niż 3 nowe ubrania rocznie.
3. Nie wymieniaj sprzętu elektrycznego częściej niż co 7 lat.
4. Loty krótkodystansowe nie częściej niż raz na 3 lata, a loty długodystansowe co 8 lat.
5. Pozbądź się samochodu, a jeśli nie możesz, to przynajmniej nie wymieniaj go na inny.
6. Dokonaj przynajmniej jednej zmiany, która popchnie system do przodu, na przykład przerzuć się na zieloną energię.

To nie są radykalnie nowe rzeczy – z większością z nich z pewnością się już zetknęliście. Musicie jednak przyznać, że nie są one nadmiernie skomplikowane.

Oczywiście indywidualizacja winy za katastrofę klimatyczną to dyskusyjna sprawa – zwłaszcza gdy czytamy o samolotach, które latają nad Europą bez pasażerów.

Badania jasno pokazują, że rządy i sektor prywatny mają do odegrania największą rolę, ale równie jasno wynika z naszej analizy, że jednostki i społeczności mogą mieć ogromne znaczenie – przekonuje Bailey i zachęca do tego, by wziąć udział w 'The Jump’ i na miesiąc, 3 lub 6 miesięcy wprowadzić te 6 zasad w życie. Oczywiście możecie także spróbować na własną rękę, dokonując na co dzień bardziej przyjaznych planecie wyborów.

Zdjęcie główne: Li-An Lim / Unsplash
Tekst: NS

Zmiany Klimatu