Warszawa przyjęła politykę różnorodności. Co to znaczy?
W ostatni czwartek Rada Warszawy przyjęła politykę różnorodności społecznej.
W dokumencie tym znalazły się zasady działania miasta i wartości, którymi powinno się kierować, by stolica stała się bezpieczna i przyjazna dla wszystkich, zapewniała swoim mieszkańcom równe szanse oraz sprawiedliwe traktowanie.
Za było 41 radnych, przeciw – 3, a 13 wstrzymało się od głosu. Po co wprowadzać politykę różnorodności? ’Powstała, żeby każda osoba czuła się tu szanowana i bezpieczna, nie odczuwała zagrożenia dyskryminacją czy nierównym traktowaniem i miała szansę rozwijać swój potencjał. Jest również ważną formą wsparcia dla grup szczególnie narażonych na dyskryminację. Pomoże w zarządzaniu różnorodnością społeczną miasta’ – tłumaczy stołeczny ratusz.
Dokument precyzuje wartości, którymi powinno się kierować miasto, realizując swoje działania.
Jest to otwartość na drugiego człowieka i zrozumienie jego perspektywy, solidarność oraz włącznie.
Wśród zasad, które przyświecać będą stolicy, znalazła się z kolei dostępność miejskich usług dla wszystkich, reagowanie na dyskryminację, wspieranie różnorodności i dialogu, a także dążenie do stosowania jak najwyższych standardów równego traktowania. Moment wprowadzenia dokumentu jest oczywiście nieprzypadkowy. – Przyjmujemy Politykę różnorodności społecznej w wyjątkowym momencie. Do Warszawy przyjeżdża coraz więcej osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Część z nich z nami zostanie. Polityka wskazuje nam zasady działania, które pomogą nam wspierać nowych mieszkańców i mieszkanki w ich życiu w Warszawie. Np. urzędnicy muszą rozumieć, że nie wszyscy mieszkańcy naszego miasta posługują się językiem polskim z równą biegłością – wyjaśnia dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego Karolina Zdrodowska.
Zdjęcie główne: TOK FM
Tekst: NS