Najlepsze domy w Polsce: Dom Y
Dom Y został zaprojektowany przez warszawską pracownię 81.waw.pl znaną z takich realizacji jak nagrodzony International Design Awards 2021 Dom jak Las, Dom Leśny czy Dom Polny. Tym razem architekci stanęli przed zadaniem, by w jak największym stopniu wpisać ogród w część dzienną domu. W przypadku tej działki nie sprawdzała się jednak tradycyjna lokalizacja brył budynku, dlatego projektanci zaproponowali nietypową formę, która w rzucie przypomina literę Y.
Bryła domu została wygięta o 90 stopni i zlokalizowana w głębi działki. Strefa dzienna wyraźnie dzieli całą powierzchnię i w pełni wykorzystuje naturalne światło. Kształt budynku sprawia, że ogród staje się częścią domu.
– Projektując ten dom, przyszedł nam do głowy nietypowy pomysł. Połączyliśmy dwa rozwiązania, czyli dom usytuowany w sposób tradycyjny (równolegle do ulicy) oraz dom zlokalizowany prostopadle do ulicy (który najlepiej kierunkuje się w stronę słońca). W wyniku tego mariażu stworzyliśmy dom oparty o literę Y – opowiada architekt Anna Paszkowska-Grudziąż.
Charakterystyczna nowoczesna bryła o nietypowej formie w całości została wykończona w jednym kolorze i materiale.
Od strony wjazdu na działkę budynek wita domowników i ich gości otwartymi ramionami. W krótszych ramionach (od strony ulicy) znajdują się pomieszczenia gospodarcze i sypialnia, zaś w dłuższych (prostopadłych do ulicy) strefa dzienna z basenem. W miejscu ich połączenia znajduje się główne wejście do budynku. To jedyne przeszklenie od strony wjazdowej. Właściciele nie muszą martwić się o prywatność, bo osłania ich 40-metrowa pełna elewacja domu.
Fasada od strony południowo-wschodniej jest zaprzeczeniem frontalnej, pełnej elewacji. W pełni przeszklone ściany otwierają dom na zieleń i wpuszczają ogród do środka.
Część dzienną domu potraktowano w nowatorski sposób, ponieważ znajduje się ona w centralnej części działki i otwiera się na północ i na południe. Dzięki temu we wnętrzach przez cały dzień jest dużo światła, a salon naturalnie staje się częścią ogrodu. – Aby dom był w pełni funkcjonalny, nad szklanymi ścianami zaplanowaliśmy długie nadwieszenia, które w miesiące wiosenno-letnie chronią dom przed przegrzaniem. Ich kolejną funkcją jest ochrona tarasów przed deszczem i śniegiem. Dwukondygnacyjna szklana ściana pozwala zaś na odpowiednie naturalne doświetlenie części dziennej – dodaje architekt Rafał Grudziąż.
Przeszklony z dwóch stron hol ma wysokość jednej kondygnacji od frontalnej części domu, a od strony ogrodu otwiera się na dwukondygnacyjny korytarz. Szklana ściana (wysokości 6 m) wprowadza światło do wnętrz i łączy dwa piętra. Kluczową rolę w tej części domu odgrywają kręte schody, które służą też jako element ozdobny.
Dom nie tylko ciekawie wygląda, ale jest też funkcjonalny dla mieszkańców. Z holu można się udać się do trzech innych części domu: dziennej, gospodarczej i sypialnej.
W lewym ramieniu litery L mieści się część gospodarcza, która skupia w sobie trzy elementy: garaż, pomieszczenie gospodarcze oraz garderobę. Drugi kierunek prowadzi do głównej sypialni z garderobą i łazienką. Trzecia, najdłuższa z odnóg, to dwukondygnacyjna część dzienna, w której mieszczą się kuchnia połączona z jadalnią i salon. Na piętrze znajdują się dwie sypialnie z garderobami i łazienką oraz gabinet.
Salon z dwóch stron otwiera się na ogród długimi na 15 metrów szklanymi ścianami. Strefa wypoczynkowa bezpośrednio łączy się z basenem, który stanowi logiczne przedłużenie budynku. To jednokondygnacyjna bryła, która pełnym przeszkleniem otwiera się od południa na otoczenie i w elewacji stanowi przedłużenie przeszklenia parteru.
Źródło: 81wawpl.com
Opracowanie: AB