Liderki z branży elektroenergetycznej udowadniają, że kompetencje nie mają płci
Women in Tech Summit to największa europejska konferencja poświęcona kobietom w technologiach. Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do kobiet, które są na początku drogi zawodowej w branżach ścisłych. W jego trakcie studentki, stażystki i młode pracowniczki mogą skorzystać z szeregu szkoleń, paneli dyskusyjnych, a nawet indywidualnych spotkań z mentorkami.
W tym roku wśród mentorek Women in Tech Summit znalazły się przedstawicielki Schneider Electric, globalnej firmy będącej liderem w dziedzinie cyfrowej transformacji zarządzania energią i automatyki: Małgorzata Kasperska, wiceprezeska pionu Secure Power na klaster Europy Środkowo-Wschodniej oraz Ewa Borowiec zajmująca w firmie stanowisko AI Program & Operations Manager.
Podczas spotkań z liderkami młode kobiety rozważające stawianie pierwszych kroków w branży elektroenergetycznej mogły poznać odpowiedź na szereg pytań dotyczących możliwych wyborów zawodowych czy potrzebnych kompetencji, w tym pogłębiania umiejętności miękkich.
Małgorzata Kasperska, która w Schneider Electric zajmuje stanowisko wiceprezeski pionu Secure Power na klaster Europy Środkowo-Wschodniej, od wielu lat wspiera młode kobiety stawiające pierwsze kroki w branży technologicznej, pełniąc funkcję mentorki. Menedżerka także w swoim zespole ceni sobie przede wszystkim różnorodność .
– Od lat wspieram młode, utalentowane kobiety w budowaniu ich kariery w firmach technologicznych. Jako ambasadorka idei Diversity & Inclusion angażuję się w działania na rzecz zwiększania obecności kobiet w zawodach technicznych. Gdybym była na początku swojej kariery zawodowej, z pewnością chciałabym usłyszeć potwierdzenie od starszej stażem koleżanki, by nie bać się podejmować wyzwań i być odważną w dążeniu do swoich celów i marzeń zawodowych. Coraz częściej dostrzegam taką postawę wśród moich młodszych koleżanek. Cieszę się, że budując różnorodne środowisko pracy, możemy wzajemnie uczyć się od siebie – mówi Małgorzata Kasperska.
Ewa Borowiec, która sama rozpoczynała karierę zawodową przeszło piętnaście lat temu, wspomina, że jako kobieta w branży IT natrafiła na 'szklany sufit’.
Wówczas pomocną dłoń wyciągnęła do niej… starsza koleżanka, która przekonała jej przełożonych, że pracownik-kobieta jest w stanie realizować odpowiedzialne zadania tak samo jak mężczyźni.
– Od tamtej pory wiele się zmieniło. Dziś nie jest możliwe, by ktoś w zespole traktował kobietę w sposób protekcjonalny – podkreśla. Spotkanie twarzą w twarz z mentorką może okazać się doskonałym zalążkiem przyszłej kariery w zawodzie. – To świetny sposób, żeby ktoś młodą osobę zobaczył i usłyszał. Jeśli mentee (osoba korzystająca z mentoringu) jest otwarta, bystra, zadaje wiele pytań – to mentorka to widzi i takiej osobie chce pomóc za wszelką cenę. To nobilitujące dla mentora, ale też miłe i motywujące, bo czasem nie znamy odpowiedzi na pytania i musimy jej poszukać. Taka rozmowa może zakończyć się tym, że ktoś dostanie możliwość praktyk czy pracy w firmie, ale to wsparcie może przejawiać się także w inny sposób – wyjaśnia Ewa Borowiec.
Schneider Electric nie tylko aktywnie wspiera młode kobiety, które chcą rozwijać się zawodowo w branży elektroenergetycznej, ale też uelastycznia struktury firmy, zwiększając rolę kobiet na każdym szczeblu w myśl zasady, że 'przykład idzie z góry’. Podczas gdy w 2010 roku w zarządzie Schneider Electric była zaledwie jedna kobieta, w 2021 stanowiły one już 44 proc. jego składu. Ale firma to oczywiście nie tylko zarząd.
Dlatego też na najbliższe lata Schneider Electric stawia sobie naprawdę ambitny cel – do 2025 roku kobiety mają stanowić równo połowę nowo zatrudnianych pracowników.
Adrianna Sosnowicz, dyrektorka HR na klaster Europy Środkowo-Wschodniej, tłumaczy, że to tylko kolejny z etapów trwających od wielu lat działań, które są dowodem na to, że kompetencje i pasja nie mają płci.
– Mamy świadomość przewagi biznesowej zespołów zdywersyfikowanych pod względem płci, dlatego zachęcamy kobiety i dziewczęta do podejmowania edukacji w obszarze STEM (science, technology, engineering & mathematics). W naszej firmie – w ramach platformy Open Talent Market – od lat działa m.in. międzynarodowa sieć mentorska. W poprzednich latach organizowaliśmy Podwieczorki Technologiczne. W tym roku byliśmy obecni m.in. na wspomnianym Women in Tech Summit, gdzie oferowaliśmy uczestniczkom mentoring, a także pokazywaliśmy możliwości rozwoju, jakie oferuje Schneider Electric w obszarze IT i digital. Prowadzimy również projekt z fundacją Diversity Hub, którego celem jest tworzenie bardziej inkluzywnego miejsca pracy.
No dobrze, ale jak zacząć karierę w branży elektroenergetycznej i IT? Wyjaśnia to Melike Goncuoglu, specjalistka HR Digital Services, która w Schneider Electric zaczynała od stażu w zespole Digital & Transformation.
– Radziłabym młodym osobom, które są na początku drogi zawodowej, aby nie bały się aplikować na interesujące ich stanowiska. Często na początku kariery bardziej wymagana jest motywacja i chęć do nauki niż konkretne doświadczenie czy umiejętności. Podczas stażu wiele się nauczyłam, zwłaszcza w obszarze technicznym. Jak powiedział Walt Disney 'Wszystkie nasze marzenia mogą się spełnić, jeśli mamy odwagę do nich dążyć’. Muszę przyznać, że jestem naprawdę szczęśliwa, że pracuję w firmie, która wspiera moją odwagę.
Obecnie Schneider Electric poszukuje m.in. blisko 100 ekspertek i ekspertów z dziedziny data science, sztucznej inteligencji i data engineering do Digital Hub for Finance, który rozbudowywany jest w Warszawie.