Poproszono grupę ludzi, by wskazali kluczowe elementy spełnionego życia
Doris Baumann i Willibald Ruch przeprowadzili badanie, w którym zapytali uczestników, co sprawia, że czują w życiu spełnienie. Przy czym badacze zdefiniowali spełnienie jako 'poznawcze i emocjonalne doświadczenie poczucia całości, dopasowania i wartości siebie, własnego życia i swojego wpływu’.
Pytanie zadano niemal 750 osobom w przedziale wiekowym od 18 do 93 lat. W grupie znalazły się osoby mające potomstwo, ale także bezdzietni single. Różnorodna grupa miała pomóc określić, jakie są świeckie wyznaczniki satysfakcjonującego życia. Autorzy zastosowali pytania otwarte i miary ilościowe, zapytali o potencjalne źródła spełnienia. Na tej podstawie określono podstawowe elementy, które sprawiają, że ludzie nazywają swoje życie dobrym i spełnionym.
Laicka koncepcja spełnionego życia obejmuje 'przeżycie życia w pełni, osiągnięcie osobistych celów i rozwój osobisty’. W aspektach interpersonalnych znalazło się natomiast poczucie, że 'nasze działania są istotne i zostawimy po sobie coś wartościowego’.
'Kiedy wyobrażam sobie, że jestem stary i patrzę na moje przeszłe życie, chciałbym zdać sobie sprawę, że pomimo wszystkich błędów, które popełniłem w życiu, ogólnie jestem zadowolony ze sposobu, w jaki je spędziłem’, 'Zbliżam się coraz bardziej do osoby, którą chcę być’, 'Spełnione życie ma miejsce wtedy, gdy pogodzisz się ze swoim życiem na starość’ – pisali w ankietach uczestnicy.
Badani wskazali dziewięć kategorii, z których czerpią spełnienie. Na liście znalazły się:
– relacje i społeczność, czyli dzielenie wartościowego czasu z innymi;
– zawód (profesja) – spełnienie zawodowe i wykonywanie pracy zgodnej z powołaniem;
– zajęcia rekreacyjne: muzyka, ćwiczenia, radość z małych rzeczy;
– nauka: poznawanie nowych ludzi i nowych punktów widzenia;
– partnerstwo, czyli związek romantyczny;
– rodzicielstwo;
– zaangażowanie obywatelskie: praca w szczytnym celu, wolontariat;
– duchowość;
– cieszenie się każdą chwilą.
Najczęściej wskazywanymi źródłami, z których uczestnicy czerpali spełnienie, były relacje i społeczność, a także zawód.
Co jeszcze wpływa na dobre i zadowalające życie? Z badań wynika, że zasoby społeczne i psychologiczne (dobre dzieciństwo, integracja społeczna, wsparcie, zdrowy kontakt z samym sobą, pewność siebie, skuteczne rozwiązywanie problemów i umiejętności radzenia sobie). Najczęściej używanymi frazami przez uczestników były: 'żyć pełnią życia’, 'osiągać sensowne cele’, 'rozwijać się’, 'przyczyniać się innym’, 'pozostawiać po sobie pozytywną spuściznę’. Z badań wynika, że mężczyźni i kobiety, młodzi i starszy, mają bardzo podobną wizję satysfakcjonującego życia.
Tekst: AC
Zdjęcie: Priscilla Du Preez/Unsplash