Już 22 stycznia rozpocznie się Chiński Rok Królika. Co to oznacza?
W niedzielę 22 stycznia rozpocznie się Chiński Nowy Rok, którego patronem tym razem będzie królik, a ściślej królik wody. Potrwa on do 9 lutego 2024 roku. W Państwie Środka symbole różnią się oczywiście od naszych, zaś to sympatyczne, uszate zwierzę zwiastuje czas spokoju i stabilizacji. Według lokalnych wierzeń Rok Królika nieodłącznie wiąże się z uporządkowaniem i mądrością, które mają spłynąć na ludzkość, daje także przestrzeń na złapanie oddechu od ciągłego pędu. Jednocześnie, przez wzgląd na ogromną werwę jaka cechuje te skoczne ssaki, to też czas sprzyjający osiąganiu sukcesów i spełnianiu się w swoich pasjach. Oby, przy bieżących napięciach na świecie, był to dobry prognostyk, gdyż chaotyczny i trudny rok 2022 w teorii był spójny z przypisanym do niego zwierzęciem – tygrysem.
Lata Królika przypadały ostatnio na 1951, 1963, 1975, 1987, 1999 i 2011 rok.
Chińczycy od 21 do 27 stycznia będą mieli dni wolne od pracy. Przez ten czas biura, banki czy fabryki będą zamknięte, funkcjonować będą zaś m.in. hotele. Świętowanie będzie trwać jednak dłużej, bo aż przez 16 dni i skończy się 5 lutego po Festiwalu Latarni.
Data Chińskiego Nowego Roku związana jest z cyklem Księżyca i Słońca, dlatego też sytuuje się zazwyczaj od 21 do maksymalnie 51 dni za używanym na całym świecie kalendarzem gregoriańskim.
Co roku jest inna, ale przypada zawsze w widełkach pomiędzy 21 stycznia i 20 lutego.
Każdy dzień z początkowych szesnastu ma określone przeznaczenie: od Sylwestra, przez czas przeznaczony na pobyt z rodziną, aż po okresy modlitwy czy palenia kadzideł. Inne zwierzęta, które cyklicznie dominują kolejne lata to: szczur, wół, tygrys, smok, wąż, koń, koza, małpa, kogut, pies i świnia. Trzymamy kciuki, by króliczy patron złagodził w tym roku chińskie obyczaje, zwłaszcza w zakresie międzynarodowej polityki.
Tekst: WM
Źródło zdjęcia głównego: Body And Soul