Najlepszy budynek świata znajduje się w brazylijskich fawelach

Na pozór nie różni się od innych budynków w dzielnicy, a jednak zastosowano w nim wiele sprytnych rozwiązań.
.get_the_title().

Redakcja ArchDaily wybrała budynek roku 2023. Tegoroczny zwycięzca na pierwszy rzut oka wydawać się może niepozorny. Do tego mieści się w brazylijskich slumsach, a konkretnie w faweli Aglomerado da Serra na skraju miasta Belo Horizonte. Budynek ma dwie kondygnacje i 66 metrów kwadratowych, wykonany jest z czerwonej cegły, a jego dach pokryty jest blachą falistą.

Na pozór nie różni się specjalnie od pozostałych budowli w dzielnicy. Dlaczego więc został doceniony przez jurorów prestiżowego portalu?

Doceniona została funkcjonalność i praktyczność projektu oraz to, w jaki sposób wpisuje się w lokalny kontekst. ’Projekt domu reprezentuje konstruktywny model, który wykorzystuje materiały typowe dla slumsów i implementuje je adekwatnie do otoczenia, dbając przy tym o właściwe oświetlenie i wentylację, co skutkuje przestrzenią o doskonałej jakości środowiskowej’ – argumentuje swój wybór ArchDaily.

 

Wyświetl ten post na Instagramie

 

Post udostępniony przez LEVANTE (@coletivo.levante)

Dom zamieszkuje 32-letni artysta Kdu dos Anjos. – Wiem, że mój dom nie jest najbardziej szykowny na świecie, ale to dobrze zbudowana chata – mówi. Projekt jest dziełem kolektywu architektonicznego Levante, który angażuje się w działalność w fawelach, tworząc pro bono lub po prostu tanio.

Fernando Maculan, kierownik projektu, podkreśla, że dom odróżnia się od swoich sąsiadów przemyślanym podejściem do kwestii oświetlenia i wentylacji.

Jedną z widocznych różnic jest także układ cegieł, które ułożone są poziomo – a nie pionowo – i w naprzemiennych rzędach, dzięki czemu izolacja jest lepsza a budynek solidniejszy. Budowa trwała 8 miesięcy i kosztowała równowartość 29 tys. dolarów. – Jestem niezwykle dumny, że mój dom zdobył tę nagrodę, ponieważ w mediach zazwyczaj mówi się o fawelach w kontekście przemocy i osiedli niszczonych przez osuwającą się ziemię – skomentował wygraną właściciel.

Tekst: NS
Zdjęcia: Leaonardo Finotti/ArchDaily

DESIGN