Co faktycznie wpływa na poprawę naszej pamięci? Podpowiada rekordzista Guinnessa

Eksperta od zapamiętywania mówi, że kluczem do polepszenia się stanu pamięci jest styczność z coraz to nowszymi bodźcami.
.get_the_title().

Dave Farrow jest dwukrotnym rekordzistą Guinnessa w zapamiętaniu największej liczby talii kart do gry. Gdy miał zaledwie 21 lat ustanowił rekord świata, zapamiętując kolejność 2704 kart. Kilka lat później udało mu się pobić własny wynik.

– By poprawić pamięć i stan ogólnego skupienia umysłu, potrzebna jest styczność z nowościami – mówi Farrow.

Im coś jest bardziej nowatorskie, tym lepiej to zapamiętujemy – dodaje ekspert – Stanowi to większe wyzwanie dla naszego mózgu.

Farrow wyróżnia więc 5 sposobów na wzmocnienie swojej pamięci i koncentracji.

1. Krótkie sesje intensywnego skupienia, po których odpoczywamy

Mamy potężny mózg z łatwo wyczerpującą się baterią – mówi ekspert – Rozwiązaniem tego problemu jest wyzwolenie skupienia według własnej woli, a nie zmuszanie go do bycia skupionym 24/7.

Farrow sugeruje, że jeśli ciężko pracujemy, żeby coś zapamiętać, powinniśmy również robić sobie kilkuminutowe przerwy na odpoczynek. Po intensywnym treningu skupienia mózg należy całkowicie oczyścić, na przykład przy pomocy medytacji.

2. Rozmowy z nowymi ludźmi

Trzeba być towarzyskim – kontynuuje rekordzista Guinnessa. – Dla osób z chorobą Alzheimera lub demencją najlepsze jest bycie otwartymi na ludzi.

Poznawanie nowych osobób i angażowanie się w ciekawe rozmowy stymuluje mózg i poprawia przy tym pamięć.

Skupiony mężczyzna /Bruce Mars, unsplash.com
fot. Bruce Mars/unsplash.com

3. Trudne aktywności

Kiedy coś zaczyna nam wychodzić, mózg staje się mniej wymagający – mówi Farrow. – Musimy więc ciągle próbować nowych rzeczy i być żądnymi przygód.

Ekspert radzi, by nie bać się próbowania różnego rodzaju aktywności, nawet jeśli nam nie wychodzą. Nauka gry na nowym instrumencie może wydawać się trudna, jest jednak przy tym wyjątkowo pomocna w stymulacji mózgu.

4. Głębokie oddychanie

Nasz mózg zmienia się i relaksuje, kiedy bierzemy kilka głębokich wdechów – komentuje ekspert.

Jest to szczególnie przydatne, gdy nie możemy się skupić lub zapamiętać pewnych informacji, ponieważ jesteśmy zbyt zestresowani.

5. Częste patrzenie w górę

Gdy patrzymy w górę, naturalną tendencją mózgu jest próba przypomnienia sobie czegoś. Nikt nie wie dlaczego, ale wysyłane jest wtedy więcej energii do kory mózgowej i wszystkich ośrodków pamięci. – podsumowuje Farrow.

Zdjęcie główne: Helena Lopes/Unsplash.com
Tekst: OP

ZDROWIE