Jak pokonać inflację i zaoszczędzić na zakupach spożywczych: przewodnik dla wegan

Artykuły spożywcze są znacznie droższe niż jeszcze rok temu. I to się w najbliższym czasie raczej nie zmieni. W związku z tym przedstawiamy kilka sposobów na ograniczenie wydatków na produkty roślinne.
.get_the_title().

Dobrą wiadomością dla wszystkich wegan jest to, że inflacja uderzyła w ceny mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego prawie dwukrotnie szybciej niż w warzywa.

Zrób listę

Każdy z nas zapewne słyszał o zasadzie ‘Nie idź do sklepu głodny’. My dorzucamy: ‘Nie idź do sklepu spożywczego bez planu’. Gdy wyrobisz sobie taki nawyk, z pewnością zaoszczędzisz pieniądze. Docelowo możesz planować sobie posiłki w taki sposób, żeby nic się nie marnowało, a np. marchewka, która przyda ci się do porannej owsianki, będzie też składnikiem sałatki, którą zjesz na kolację. Co więcej, planowanie posiłków skutkuje zdrowszymi i mniej przypadkowymi daniami niż te, które bierzesz na wynos podczas przerwy w pracy.

Jeśli nie jesteś zwolennikiem analogowych list pisanych na kartkach długopisem, możesz przygotowywać takie zestawienie w aplikacji.

Niektóre umożliwiają sortowanie produktów według układu sklepu lub sekcji.

Kupuj produkty sezonowe

Rada dotycząca kupowania produktów sezonowych i lokalnych często pada w kontekście dbania o środowisko. Ale takie produkty mogą okazać się też zbawienne dla twojego portfela. Oczywiście nie dotyczy to pierwszych dni, gdy pojawią się truskawki czy szparagi, ale przecież fasolka szparagowa latem jest znacznie tańsza niż w grudniu. Zazwyczaj po tygodniu ceny nieco spadają, a ty możesz cieszyć się smakiem świeżych owoców i warzyw.

Czasem również owoce i warzywa ze względu na swój nieatrakcyjny wygląd sprzedawane są po dużo niższych cenach.

Unikaj wysoko przetworzonych wegańskich mięs

Wzrost popularności wegańskich burgerów, nuggetsów czy szynek spowodował, że te produkty wcale nie są tanie. Zamiast kupować gotowce, warto postawić na fasolę, soczewicę, ciecierzycę, tofu czy grzyby. Wybranie zdrowszej i pełnowartościowej żywności pozwoli ci zaoszczędzić pieniądze, ale może też wpłynąć na wzrost twojej kreatywności w kuchni!

Unsplash.com

Kupuj produkty marek sklepowych

Produkty marek sklepowych nie cieszą się dobrą sławą, ale powoli zaczyna się to zmieniać. Już w 2021 firma doradcza Deloitte przeprowadziła badanie, które dowiodło, że coraz więcej Polaków decyduje się na zakup produktów marek należących do sieci handlowych, a co za tym idzie spada zainteresowanie dużymi markami.

Wiele z tych artykułów jest tak samo dobrych (lub prawie identycznych) jak ich markowe odpowiedniki.

Dotyczy to m.in. mrożonek, konserw, makaronów czy ryżu.

Kupuj mrożone owoce i warzywa

Kupowanie mrożonych warzyw i owoców nie tylko zapewni ci możliwość przygotowania pożywnych pokarmów roślinnych poza sezonem, ale również pomoże w zaoszczędzeniu pieniędzy. Bardzo często mrożone odpowiedniki świeżych produktów są dużo tańsze. Przykładowo świeży brokuł kosztuje ok. 7 zł, a mrożone 500 g jego różyczek już nieco ponad 5 zł. Nie zawsze mrożonka zda egzamin, ale w sosie czy smoothie sprawdzą się tak dobrze, jak surowe odpowiedniki.

Dużo rób sam

Sosy do sałatek, makaronów czy zupy można zrobić samemu w większej ilości za stosunkowo niską cenę. Takie dania będą dużo zdrowsze niż ich sklepowe, gotowe wersje.

Unsplash.com

Dobrze przechowuj

Bez względu na to, jak dobrze zaplanujesz swoje posiłki, czasami i tak coś się po prostu zmarnuje. Oto kilka wskazówek dotyczących przechowywania żywności, dzięki którym twoje produkty będą dłużej świeże:

Owoce:

Jagody, wiśnie i winogrona należy przechowywać w lodówce.
Banany należy trzymać z dala od innych owoców, ponieważ uwalniają gaz (etylen), który może powodować szybsze dojrzewanie innych owoców.

Warzywa liściaste:

Umyj i wysusz warzywa liściaste, a następnie przechowuj je w plastikowej torbie lub szczelnym pojemniku w lodówce.
Jeśli zaczynają się psuć, przenieś je do zamrażarki, aby później użyć ich w sosach, zupach lub koktajlach.

Warzywa:

Przechowuj warzywa korzeniowe, takie jak marchew, ziemniaki i cebula, w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu, takim jak spiżarnia lub piwnica.
Pomidory i awokado należy przechowywać w temperaturze pokojowej aż dojrzeją, a następnie można je schować do lodówki, aby wydłużyć ich okres przydatności do spożycia.
Brokuły, kalafior i papryka powinny być przechowywane w plastikowej torbie lub pojemniku w lodówce.
A kiedy wszystko inne zawiedzie, zamroź je!

Tekst: MZ

FOODIE