Boom na kościoły? Zdekonsekrowane kościoły cieszą się coraz większą popularnością

Nowe życie zdekonsekrowanych kościołów: moda, gastronomia, scena klubowa, kultura, ale też mieszkalnictwo. Dlaczego na całym świecie mieszkanie w kościele staje się marzeniem, czyli geneza nowego trendu na rynku nieruchomości.
.get_the_title().

Podniosła, ponura atmosfera, do tego chłodne marmury, wysokie sklepienia, malowidła ścienne, rzeźby, płaskorzeźby i kolumny. Pewien dziwny chłód i niedostępność, sprawiają, że kościoły nas fascynują. Wielu z nas pamięta jeszcze z dzieciństwa zapach kadzideł i wybieranie się z babcią na niedzielną mszę. Kościoły trochę nas przerażały jako dzieci, za to teraz mają pewien zaskakujący urok, niekoniecznie gotycki.

Na tym paradoksie ludzie na całym świecie oparli sukces dyskotek, barów i hoteli w zdekonsekrowanych kościołach.

Pokazy mody, kluby, restauracje, kawiarnie, przestrzenie kulturalne, ale także obiekty mieszkalne w kościołach robią wrażenie i nabierają zupełnie nowego znaczenia. Przykłady? Jest ich wiele w całej Europie, ale też w USA, czy Australii.

Soho House Stockholm to ekskluzywny klub w zdekonsekrowanym kościele metodystów z 1894 roku. Na 1430 m2 powierzchni z wysokimi sklepionymi sufitami, witrażami, oryginalnymi kolumnami i malowanymi detalami na kamiennych ścianach zmieściły się piękne meble i wygodne sofy. Całość robi wrażenie.

Tylko w Wielkiej Brytanii 50 tys. kościołów zostało przekształconych w sklepy, restauracje i biura.

W Mediolanie istnieje wiele miejsc używanych w kontekstach świeckich: od zdekonsekrowanego kościoła San Giuseppe alla Pace, w którym mieści się archaiczna Café Gattopardo, która nocą staje się popularnym klubem, gdzie króluje ogromny żyrandol z około 65 tys. kryształów.

Popularny klub muzyczny i pub mieście się także w La Chiesetta w Chinatown.

Kolejny przykład to Café Trefor.

Miejscem eventów i ciekawych wydarzeń jest też barokowy kościół San Paolo Converso, który dzięki doskonałej akustyce był kiedyś popularną salą koncertową i studiem nagrań. Obecnie wystawia się w nim sztukę współczesną. Szerokim echem odbiła się praca Asada Razy z 2017 roku, który chciał odtworzyć coś w rodzaju meczu tenisowego między nawami kościoła, wraz z kortem, rakietami i piłkami.

Via della Moscova to pozostałość XVII-wiecznego klasztoru karmelitów. Barokowy kościół św. Teresy i Józefa po latach zaniedbania stał się ogromną 'biblioteką bez książek’, gdzie można popracować w skupieniu.

W holenderskim Utrechcie kościół z końca XIX wieku został przekształcony przez Zecc Architects w dość zaskakujące mieszkanie o powierzchni 500 metrów kwadratowych, podzielone ściankami działowymi dla uzyskania większej liczby pomieszczeń.

Club Paradiso w sercu Amsterdamu, to jedno z najpopularniejszych miejsc na scenie rockowej w północnej Europie. Klub został założony w 1965 roku w kościele. Występowały w nim gwiazdy kalibru Davida Bowiego, Sex Pistols, Guns N’ Roses, Nirvany.

The Church Nightclub w Denver w Kolorado to z kolei mekka muzyki elektronicznej. Mieści się w gotyckim budynku z bardzo wysokimi sufitami, ogromnymi oknami i doskonałym nagłośnieniem.

Book Store Dominicanen to otwarta w dawnym kościele parafialnym niezależna księgarnia w samym centrum Maastricht. Świetne miejsce wyciszenia.

The Church Bar w Dublinie jest typowym pubem i dyskoteką z muzyką na żywo.

Świat mody również romansuje z miejscami sakralnymi. W Christ Church Spitalfields pokazywano kolekcję 'Dante’ Alexandra McQueena – modelki nosiły maski ozdobione krucyfiksami i brokatami. Dom mody Gucci wybrał opactwo Westminsterskie do zaprezentowania kolekcji 'Cruise’ w 2017 roku, zresztą to nie jedyny raz. Vivienne Westwood wykorzystała ten kościół dwa lata później. W Polsce o pokaz mody w kościele pokusił się Maciej Zień w warszawskiej parafii św. Augustyna w 2013 roku.

Co ciekawe zdekonsekrowane kościoły pojawiają się coraz częściej w ogłoszeniach agencji nieruchomości głównie ze względu na spadek liczby wiernych, co skłania parafie do weryfikacji liczby i lokalizacji ich miejsc kultu.

Spis ludności w Australii ujawnił, że po raz pierwszy odsetek chrześcijan spadł poniżej 50 proc. Według New York Timesa w latach 2013-2018 ponad trzy tuziny budynków sakralnych na Manhattanie zostały zrównane z ziemią lub przebudowane. Gdzie w Europie znajdziemy ciekawe ogłoszenia? We Włoszech duża liczba zdekonsekrowanych kościołów ma zostać sprzedana i przerobiona na mieszkania. We Florencji, w rejonie Careggi, kościół o powierzchni 170 metrów kwadratowych można kupić za 780 tys. euro, Olevano sul Tusciano oferuje XIV-wieczną parafię za 90 tys, euro. W Volterrze kościół z 850 r. p.n.e. został wystawiony na sprzedaż za 1,6 mln euro, w Cortinie klasztor z dzwonnicą i dwoma ruinami można kupić za 550 tys. euro.

zdjęcia: Facebook, instagram

 

DESIGN