Coraz więcej par śpi osobno. Czy to ma sens?
Z reguły zakładamy, że para, która mieszka razem, śpi w jednym łóżku. A jednak okazuje się, że spanie osobno nie jest niczym aż tak niezwykłym. Z tegorocznego badania Sleep Foundation, które przeprowadzone zostało wśród 1250 osób dorosłych, wynika, że 1,4 proc. badanych spało bez partnera przez rok lub dłużej.
Co ważniejsze, ponad połowa, bo aż 52,9 proc., stwierdziła, że spanie solo poprawiło jakość ich snu.
25,7 proc. respondentów, którzy eksperymentowali ze spaniem osobno, wróciło do spania z partnerem, co wydłużyło czas ich snu. Ponad 1/3 zrezygnowała ze spania osobno, bo za sobą tęskniła.
Z ankiety przeprowadzonej w tym roku przez New York Timesa wśród 2200 dorosłych mieszkańców Stanów Zjednoczonych wynika, że 1 na 5 par przynajmniej przez jakiś czas śpi osobno. Często powodem są radykalne różnice w planie dnia, potrzeba przestrzeni osobistej, a także – oczywiście – chrapanie. Niemowlęta często sprawiają, że pary decydują się spać oddzielnie. Niekiedy, gdy dzieci już dorosną, ludzie orientują się, że tak po prostu lepiej im się śpi.
Badanie, w którym w 2020 roku wzięło udział 12 heteroseksualnych par, ujawniło jednak, że to spanie razem może być dla nas lepsze.
Wspólnie śpiące pary miały o 10 proc. dłuższą fazę REM – to najgłębszy i najbardziej odświeżający typ snu, który pomaga nam regulować emocje i utrwalać wspomnienia.
Z ubiegłorocznych badań, w których wzięło udział 1000 osób, wynika natomiast, że dzielenie łóżka z partnerem oznacza więcej snu w nocy, mniejsze zmęczenie i szybsze zasypianie.
A więc lepiej spać razem czy osobno? Warto pamiętać o tym, że dobrej jakości sen ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego. I wybrać takie rozwiązanie, które jest dobre i dla nas, i dla naszego związku.