Czy istnieją terapeutyczne halucynacje?
Skuteczność psychodelików w medycynie potwierdziło już wiele badań. Badanie, którego wyniki zostały opublikowane w New England Journal of Medicine w 2022 roku, wykazało, że pojedyncza dawka psylocybiny złagodziła oznaki depresji wśród 79 osób. MDMA było za to wykorzystywane do pomocy ludziom z zespołem stresu pourazowego.
Niedawno pisaliśmy o tym, że badania nad psychodelikami coraz częściej skupiają się nad tym, żeby z doświadczenia psychodelicznego wykluczyć element halucynacji.
Halucynacje to stany, które dotykają zarówno osoby chore psychicznie, jak i zdrowe. Najczęściej mają charakter wizualny i same w sobie nie wymagają leczenia. W większości przypadków są one spowodowane brakiem snu lub tragicznymi doświadczeniami, takimi jak strata bliskiej osoby.
Dotychczas halucynacje występowały bez jakiejkolwiek interwencji klinicznej. Czy mogą być więc wykorzystywane w celach terapeutycznych? Sceptycy sądzą wykorzystywanie psylocybiny czy MDMA do wywoływania terapeutycznych stanów psychicznych wiąże się z dużym ryzykiem i może doprowadzić nawet do niebezpiecznych stanów psychotycznych. Ze względu na ten aspekt terapia z udziałem psychodelików przebiega w kontrolowanych warunkach.
Jednak doktor i profesor psychiatrii Charles Hebert twierdzi, że terapeutyczne halucynacje mogą być korzystne.
— Z pewnością nie wszystkie halucynacje są dobre — komentuje Hebert. — Jednak przeprowadzenie uzasadnionej i dokładnej oceny klinicznej u każdego pacjenta z takimi doświadczeniami może pomóc w dobraniu odpowiedniej metody leczenia. Zdaniem lekarza z terapii z halucynacjami nie powinny korzystać osoby, u których występuje ryzyko samookaleczenia oraz myśli samobójcze.
Zdjęcie główne: cottonbro studio/Pexels.com
Tekst: OP