Dlaczego każdy z nas potrzebuje 3 typów przyjaźni?

Naukowiec z Harvardu opisuje rodzaje przyjacielskich relacji.
.get_the_title().

Wieloletnie uniwersyteckie badania wykazały, że najważniejszą rzeczą, która przynosi nam szczęście w życiu, są pozytywne relacje z innymi. Utrzymywanie długotrwałych, stabilnych przyjaźni jest jedną z siedmiu praktyk najszczęśliwszych i zdrowych osób.

Według profesora Arthura Brooksa, profesora Harvardu, który prowadzi kurs o szczęściu, powinniśmy doświadczać 3 różnych rodzajów przyjaźni, by poczuć spełnienie.

Korzystając z filozofii Arystotelesa, Brooks podzielił przyjacielskie relacje na użytkowe, oparte na przyjemności oraz doskonałe. Pierwszy rodzaj dotyczy relacji, które mają charakter jedynie transakcyjny, czyli na przykład tych z osobami z pracy. Drugi typ charakteryzuje wzajemne dostarczanie sobie czystej przyjemności ze spotykania się z drugą osobą. W trzecim rodzaju, czyli przyjaźni doskonałej, nie chodzi jedynie o przyjemność – powstaje ona między osobami, które chcą się wspólnie rozwijać i stawiać czoła problemom.

przyjaźń /Pixabay, pexels.com
fot. Pixabay/pexels.com

Arthur Brooks twierdzi, że dwa pierwsze typy przyjaźni są przydatne w życiu, jednak nie przynoszą trwałej radości.

Z tego też powodu najpotrzebniejsza jest przyjaźń doskonała, łącząca konfrontację, trudne rozmowy i bliskość.

Często nie możemy wyrazić tego słowami, lecz dobrze znamy uczucie, gdy odnajdziemy tę ’idealną’ przyjaźń – podsumowuje naukowiec.

ZDROWIE