Izraelscy naukowcy stworzyli ludzki zarodek, nie używając plemnika ani komórki jajowej

Naukowcy chcą lepiej zrozumieć źródło chorób genetycznych, które pojawiają się na wczesnym etapie istnienia zarodka.
.get_the_title().

Izraelski Instytut Naukowy Weizmanna ogłosił, że grupie naukowców zajmujących się komórkami macierzystymi udało się stworzyć sztuczny embrion przypominające ludzki i z powodzeniem hodować go poza macicą przez aż dwa tygodnie. Nie wykorzystali do tego ani plemnika, ani komórki jajowej – tylko komórki macierzyste. W magazynie Science badacze dokładnie opisują przebieg eksperymentu.

Naukowcy stworzyli modele zarodków z komórek macierzystych, które zostały zaprogramowane tak, by przekształcić się w dowolny typ tkanki.

Następnie zostały wykorzystane środki chemiczne, by komórki macierzyste przekształciły się w komórki w odpowiednie typy komórek, czyli epiblasty (normalnie przekształcające się w prawdziwy zarodek, a następnie płód), trofoblasty, hipoblasty i pozazarodkowe komórki mezodermy. Tylko jedna spośród aż 120 takich komórek zaczęła się przekształcać w coś, co przypominało ludzki embrion.

Model zarodka miał wykształcony trofoblast, który w normalnych warunkach stałby się łożyskiem, dwuwarstwowy krążek zarodkowy i wszystko to, co ma zwykły ludzki zarodek.

Uwolnił nawet hormony, które dały pozytywny wynik laboratoryjnego testu ciążowego.

Jednak jako że prawo w wielu krajach pozwala na hodowanie zarodków maksymalnie przez 14 dni, po upływie tego czasu efekt eksperymentu musiał zostać zniszczony.

Ambicją naukowców jest lepsze zrozumienie pierwszych dni ludzkiego zarodka. W okresie gdy zygota zmienia się w zarodek, a potem w płód, może nastąpić poronienie lub mogą pojawić się wady wrodzone. Okres bezpośrednio po zapłodnieniu komórki jajowej pełen jest dynamicznych zmian, a tymczasem wciąż jest kiepsko znany. – To czarna skrzynka i nie jest to banał – nasza wiedza jest bardzo ograniczona – mówi profesor Jacob Hanna z Instytutu Naukowego Weizmanna.

Tekst: NS

FUTOPIA