Niewielkie parki kieszonkowe w mieście. Ateny robią to najlepiej

Dzięki dobrym praktykom urbanistycznym Ateny mimo gęstej zabudowy mają wiele zielonych przestrzeni. Niewielkie parki miejskie zwane są kieszonkowymi.
.get_the_title().

Ateny, ze względu na panujący tam styl zabudowy, są dość ciasne. Władze miasta mimo to znalazły sposób na wprowadzenie terenów zielonych – małych ogródków w dotychczas zaniedbanych zakątkach miasta. Jednym z powodów tworzenia takich zielonych punktów na zapomnianych, pustych działkach jest chociażby chęć ograniczenia lokalnej przestępczości. Naprawdę! Liczne kryzysy, przez które przeszło to państwo i miasto, skłoniły również turystów do zadania sobie pytania o to, czy Ateny są w ogóle bezpieczne. I tak jak w przypadku większości miast europejskich, odpowiedź brzmi ‘zdecydowanie tak’. Skojarzenia turystów z niebezpieczeństwem Aten odnoszą się do okresu 2007-2009, czyli momentu kryzysu gospodarczego. Jednak niektóre dzielnice miasta do dziś stanowią pewnego rodzaju niebezpieczeństwo.

Ateny zostały założone w XVI wieku p.n.e., dlatego miasto uznawane jest za jedno z najstarszych na świecie.

Przy populacji wynoszącej 1,5 mln i gęstości ponad 19 tys. osób na kilometr kwadratowy nieformalny rozwój miasta zapewnił mu wiele trudności w spełnianiu pewnych minimalnych standardów w zakresie zdrowia, higieny publicznej i ochrony środowiska. Tradycyjny zwarty układ zabudowy generuje pewne problemy, związane m.in. ze sposobem wprowadzenia terenów zielonych do miasta, które jest pełne ludzi.

Unsplash.com

Najlepszym rozwiązaniem dla Aten było wzorowanie się na modelu parków kieszonkowych, który powstał podczas odbudowy Europy po II wojnie światowej. Ta koncepcja w centrum stawia poprawę jakości życia mieszkańców, a zmiany w dużej mierze opłacane są z prywatnych pieniędzy firm działających na terenie miasta.

W 2020 roku w Kypseli, jednej z dzielnic Aten, globalna firma doradcza wsparła stworzenie małej zielonej przestrzeni dla mieszkańców. To niewielka asfaltowa ścieżka otoczona lokalną roślinnością i kilkoma drzewami dającymi cień obok ławek. Następnie parki pojawiły się w takich dzielnicach jak Sepolia, Packrati, Kolonos, Kerameikos, Petralona, Agios Artemios, Patisia. Dziewiąty, najnowszy park kieszonkowy powstał w 2022 roku w dzielnicy Neos Kosmos. Przy jego budowie brała udział Organizacja Ziemia, która od lat zajmuje się tworzeniem takich przestrzeni w miastach.

Do głównych zalet parków kieszonkowych należy ułatwienie obywatelom dostępu do terenów zielonych, a także zapewnienie cienia podczas coraz częstszych upałów.

Pozostałe cele to ograniczenie przestępczości poprzez wyciągnięcie większej liczby mieszkańców na ulice czy rozwiązanie problemu samotności, zwłaszcza wśród osób starszych. Parki kieszonkowe idealnie sprawdzą się w miastach o takiej specyfice urbanistycznej jak Ateny. Dziś te małe tereny zielone są wykorzystywane przez osoby w każdym wieku i o różnej pozycji społecznej. Stały się bezpiecznymi przestrzeniami poprawiającymi jakość życia mieszkańców, którzy mogą cieszyć się chłodem i większą różnorodnością biologiczną w okolicy swoich domów.

Tekst: MZ

Zmiany Klimatu