5 częstych błędów w projektowaniu ogrodów miejskich

Ogrody miejskie przeważnie powstają zgodnie z wytycznymi pracowników odpowiednich wydziałów urzędu miasta. Czy jednak uwzględniają one gatunki inwazyjne, wywołujące alergie, zużycie wody lub odporność na klimat?
.get_the_title().

Ogrody miejskie to zielone obszary położone w obrębie miasta, na których uprawia się wszystkie rodzaje roślin: kwiaty, zioła, niskie krzewy, drzewa itp. Służą one wielu celom. Nie tylko wyglądają bardzo estetycznie, ale i filtrują wodę – w przeciwieństwie do chodników pozwalają wodzie przedostać się do podłoża i zwalczają zanieczyszczenia, bo roślinność działa jak filtr cząstek stałych, pochłaniając hałas i chłodząc powietrze. Mimo wielu zalet, nieodpowiednio zaprojektowane ogrody miejskie mogą okazać się nienajlepszym rozwiązaniem. Wskazujemy najczęstsze błędy spotykane w ogrodnictwie miejskim:

1. Wykorzystanie gatunków egzotycznych

Sukulenty czy efektowne kolorowe kwiaty są powszechnie spotykane w ogrodnictwie, ale często nie są to gatunki lokalne ani endemiczne. Wtedy koszt pielęgnacji i utrzymania takich roślin jest dużo wyższy. Trzeba więcej zapłacić za składniki odżywcze czy mieszanki odpowiedniej ziemi. Najlepiej byłoby więc wykorzystać rośliny lokalne, również ze względów środowiskowych.

Unsplash.com

2. Wyrywanie lub wycinanie chwastów

Rośliny niepożądane w danym miejscu, nieestetyczne lub po prostu zabierające przestrzeń innym zostały sklasyfikowane jako chwasty. W rzeczywistości pełnią one kluczową rolę w ekosystemach. Niektóre pomagają kondensować kropelki, które przenikają do gleby i docierają do pobliskich roślin. Inne przenoszą składniki odżywcze z ziemi na sąsiadujące gatunki.

3. Sadzenie gatunków roślin toksycznych i wywołujących alergie

Nie każdy jest uczulony na te same związki, jednak istnieją pewne stosunkowo uniwersalne alergeny, na które reaguje wielu z nas. Warto unikać sadzenia roślin, które je wywołują, a zamiast tego szukać alternatyw, ponieważ istnieje wiele lokalnych gatunków zastępczych. Należy również unikać gatunków toksycznych dla ludzi i zwierząt.

Unsplash.com

4. Sadzenie gatunków roślin inwazyjnych

Rośliny inwazyjne mogą siać spustoszenie w ekosystemie miejskim. Są to gatunki obcego pochodzenia, które w sprzyjających dla siebie warunkach potrafią opanowywać siedliska o charakterze naturalnym. Zawsze dobrym rozwiązaniem jest zapoznanie się z listą gatunków inwazyjnych dla danego obszaru.

5. Brak wiedzy o przeznaczeniu ogrodu miejskiego

Dlaczego w ogóle decydujemy się na zasadzenie ogrodu miejskiego? To pytanie, które powinni sobie zadać wszyscy urbaniści, ponieważ określone gatunki sprawdzą się w spełnianiu konkretnych funkcji. Czasem ogród miejski ma zapewnić dodatkowy cień, filtrować wodę, być domem dla wielu gatunków owadów, a czasem chłodzić przestrzeń wokół.

Tekst: MZ

DESIGN